KDH nepovažuje baterkáreň v Šuranoch za nástroj rozvoja regiónu – naopak, môže zničiť naše národné bohatstvo

KDH po včerajšom stretnutí so zástupcami obcí Bánov a Šurany vyzýva premiéra Fica, aby vysvetlil občanom skutočné dôvody výstavby baterkárne a predložil ekonomické argumenty vysvetľujúce orientáciu slovenskej vlády na čínskych investorov. Baterkáreň v Šuranoch je podľa Kresťanských demokratov prvým príkladom toho, že tieto štátom podporované „obchody“ sú netransparentné a rizikové. Tak  ich vyhodnotila aj Európska únia  a KDH ich nepovažuje za skutočný nástroj rozvoja tohto regiónu.

Boris Taraj, člen iniciatívy Chránime si naše: ,,Vedenie mesta v Šuranoch, ani nás, občanov, odmietli informovať o krokoch výstavby baterkárne. Privítame akúkoľvek pomoc a som rád, že poslanci a strana KDH sa na ňu podujala a zaujíma sa o tento problém. Namiesto informovania vláda organizuje výlety do Číny  – ale my chceme odpovede na množstvo našich otázok.“

Miriam Lexmann, europoslankyňa za KDH a členka predsedníctva EP: ,,Premiér Fico smeruje do Číny, ale ani raz nebol v obci Bánov, ani v Šuranoch, a nestará sa o týchto občanov. Chystajú sa naliať viac ako 200 miliónov eur do baterkárne,  ktorá Slovensku prinesie zničenú pôdu, vodu, pravdepodobne aj zdravie, nočnú prácu a veľmi otázny ekonomický efekt. Vraj je to výhodné. A to aj napriek tomu, že skúsenosti z okolitých štátov varujú pred zopakovaním tých istých chýb. Pýtam sa, prečo vláda neodpovedá na otázky, ktoré kladú  občania tohto regiónu a kladieme ich aj my už niekoľko mesiacov.“

Marián Čaučík, podpredseda KDH: ,,Miestni obyvatelia, s ktorými sme sa stretli, počúvajú zo strany tých, ktorí chcú investíciu presadiť, samé klamstvá. Čo sme sa dozvedeli?  Bola urobená   dopadová štúdia len na prvú fázu výstavby priemyselného parku,  ale občania nevedeli, že v ňom bude vybudovaná veľká chemická fabrika = baterkáreň, s dôsledkami na životné prostredie. V továrni sa bude pracovať s obrovskými množstvami chemických látok  – s oveľa väčšími, než investor daklaruje – s potenciálnym prekračovaním emisných limitov a znečistením pôdy, spodných vôd i rieky Nitra. Ficova vláda ide vyvlastňovať pôdu občanom a ponúkne ju veľkému čínskemu investorovi. Toto naozaj chceme? Ja som presvedčený, že nie. Budeme sa pýtať ďalej, aj na  výbore NR SR  pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.“

Juraj Šimunek, poslanec KDH v obci Bánov:,,Chcem zdôrazniť pochybnosti, ktoré vznikajú pri tejto investícii. Či už ide o hodnotenie EIA (Environmental Impact Assessment), čiže vplyvy na životné prostredie, alebo o spôsob, ako ideme vyvlastňovať pozemky našich občanov a dávať ich čínskemu investorovi. Máme obavy o dopravnú infraštruktúru, logistiku, máme nejasné vstupné informácie. Máme množstvo otázok, ale relevantné odpovede nemáme.“

Jozef Hajko, poslanec a ekonomický expert KDH: „Pred pár dňami povedal predseda vlády, že ide o jednu z najvýznamnejších investícií na Slovensku a s tým cestuje aj do Číny. Tu, na mieste činu, sme sa presvedčili, že ide o mimoriadne problematickú investíciu. A vláda ju podporila finančným stimulom vo výške viac ako 2OO miliónov eur. My sa pýtame, pre koho to je? Kto tu bude pracovať, keď miera nezamestnanosti v okrese Šurany je nižšia ako 3 percentá? Ľudia z Ázie? Vyzerá to, že ide o neochvejný záujem vlády. My hovoríme, že ho musíme spochybniť, kým sa len dá. Sem, na Slovensko, potrebujeme dotiahnuť investície s vyššou pridanou hodnotou a nie ďalšie  montážne linky s trojzmennou prácou. Potrebujeme tu pracovné miesta s vyššou mzdou, aby odtiaľto ľudia nemuseli utekať za lepšou prácou inam.“

Miriam Lexmann:Premiér Fico sa pred niekoľkými dňami stretol s maďarským premiérom a srbským prezidentom. A tak sa pýtame pána premiéra, či sa pred cestou do Číny opýtal srbského prezidenta Vučiča na environmentálne riziká čínskych podnikov? Prečo tam ľudia protestujú proti katastrofálnym dopadom čínskych podnikov na životné prostredie a zdravie obyvateľov? Pýtal  sa premiér Fico maďarského premiéra Orbána, ako hodnotí prítomnosť podobných podnikov, ako je táto baterkáreň, a dopad na maďarský trh práce? Zhodnotil fakt, že v nich pracujú takmer výlučne imigranti z Ázie? Zaujímalo ho, prečo sú ich pracovné podmienky otázne a to, že ich navyše stráži vlastná čínska polícia? Pán premiér, pýtali ste sa poľských kolegov, prečo napokon odstúpili od kontraktu s čínskym investorom, ktorý u nich staval diaľnicu?“

Petíciu za zákaz výstavby baterkárne podpísalo k 15.10.2024 už viac ako 10 000 ľudí. Online – už viac ako 5 000 ľudí. KDH apeluje na vládu, aby sa touto petíciou začala vážne a seriózne zaoberať a nepripustila zničenie nášho národného bohatstva, ktorou úrodná pôda, voda a najmä zdravie a životy našich občanov nepochybne sú!

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*