KDH podporí podanie na Ústavný súd, koalícia si pretlačila mimoriadne škodlivý kompetenčný zákon

Koalícia si dnes prelomením veta prezidentky ku kompetenčnému zákonu pretlačila mimoriadne škodlivú novelu zákona pre Slovensko. Podľa KDH ide o zásadné oslabenie nezávislých inštitúcií a ohrozenie demokracie na Slovensku, a preto podporíme opozičné podanie na Ústavný súd.

,,Novela znižuje nezávislosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, Štatistického úradu. Veľmi citlivo vnímame zmenu zaradenia Slovenskej informačnej služby, ktorá má byť po novom zaradená medzi ústredné orgány štátnej správy, čo umožňuje akémukoľvek poslancovi, ktorý sa stane riaditeľom Slovenskej informačnej služby nechať spočívať svoj mandát. Rovnako rozporuplné a najmä nevysvetlené je aj posilnenie moci ministra obrany Kaliňáka, ktorý chce rozhodovať o armádnych licenciách, hoci sám obchoduje so zbraňami“ vysvetľuje výhrady predseda KDH Milan MAJERSKÝ.

Ďalšie zmeny v organizácií ústredných orgánov štátnej správy, zmeny v spôsobe menovania a odvolávania čelných predstaviteľov úradov a zásahy do nezávislosti ich výkonov sú pre kresťanských demokratov rovnako neprijateľné a škodlivé.

,,Podporovať šport a cestovný ruch na Slovensku je pre KDH mimoriadne dôležité, keby to tak bolo aj pre koalíciu, tak sa rozhodne vydať cestou riadneho legislatívneho procesu, kde sa opravia všetky nedostatky a nové ministerstvo bude slúžiť svojmu účelu. Koaličný návrh má však množstvo chýb a nesúvisiacich „prílepkov“, ktoré sú pre Slovensko škodlivé. Pod rúškom vzniku nového ministerstva sa však strany SNS, Smer a Hlas snažia zmeniť štruktúru mnohých orgánov a to štýlom, aký im je blízky – s chybami, bez odbornej diskusie a v skrátenom legislatívnom konaní,“ dopĺňa poslanec za KDH Martin ŠMILŇÁK.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*