KDH podporuje referendum za viac volebných obvodov

Kresťanskodemokratické hnutie dlhodobo presadzuje zmenu volebného zákona tak, aby malo Slovensko pre voľby do NR SR 8 volebných obvodov. Hnutie preto podporuje aj petičnú akciu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) k iniciovaniu referenda za viac volebných obvodov. KDH k zmene volebného zákona v prospech 8 obvodov už skôr vyzvalo aj vládu SR a prezidentke navrhlo zvolať k tejto téme okrúhly stôl relevantných politických strán, ZMOS, Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia krajov SK8. 

,,Keďže dlhodobo presadzujeme 8 volebných obvodov pre národné voľby, vítame aj petičnú akciu ZMOS k predmetnému referendu. Aby však bola petícia naozaj účinná, mali by ju podporiť aj ÚMS a ďalšie subjekty a zber podpisov by sa mal spojiť s komunálnymi a regionálnymi voľbami,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.

Národný parlament podľa neho musí zastupovať ľudí z celého Slovenska, teda spravodlivo proporčne a občania majú mať možnosť zvoliť si poslanca zo svojho regiónu. Politici tak budú mať s ľuďmi osobnejší vzťah aj väčšiu zodpovednosť. Zákon ešte z čias Vladimíra Mečiara zároveň podľa KDH dnes už nezodpovedá realite.

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že politické elity sú neraz odtrhnuté od reálneho života ľudí v regiónoch, k čomu prispieva aj nepomerné zastúpenie, keď tretinu NR SR tvoria poslanci z Bratislavy. „Bez toho, aby parlament poznal problémy občanov naprieč celou krajinou, ich potom nevie dobre zastupovať a nevidí dôležitosť viac ich počúvať. Je čas zmeniť to,“ apeluje Majerský.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*