KDH podporuje referendum za viac volebných obvodov

Kresťanskodemokratické hnutie dlhodobo presadzuje zmenu volebného zákona tak, aby malo Slovensko pre voľby do NR SR 8 volebných obvodov. Hnutie preto podporuje aj petičnú akciu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) k iniciovaniu referenda za viac volebných obvodov. KDH k zmene volebného zákona v prospech 8 obvodov už skôr vyzvalo aj vládu SR a prezidentke navrhlo zvolať k tejto téme okrúhly stôl relevantných politických strán, ZMOS, Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia krajov SK8. 

,,Keďže dlhodobo presadzujeme 8 volebných obvodov pre národné voľby, vítame aj petičnú akciu ZMOS k predmetnému referendu. Aby však bola petícia naozaj účinná, mali by ju podporiť aj ÚMS a ďalšie subjekty a zber podpisov by sa mal spojiť s komunálnymi a regionálnymi voľbami,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.

Národný parlament podľa neho musí zastupovať ľudí z celého Slovenska, teda spravodlivo proporčne a občania majú mať možnosť zvoliť si poslanca zo svojho regiónu. Politici tak budú mať s ľuďmi osobnejší vzťah aj väčšiu zodpovednosť. Zákon ešte z čias Vladimíra Mečiara zároveň podľa KDH dnes už nezodpovedá realite.

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že politické elity sú neraz odtrhnuté od reálneho života ľudí v regiónoch, k čomu prispieva aj nepomerné zastúpenie, keď tretinu NR SR tvoria poslanci z Bratislavy. „Bez toho, aby parlament poznal problémy občanov naprieč celou krajinou, ich potom nevie dobre zastupovať a nevidí dôležitosť viac ich počúvať. Je čas zmeniť to,“ apeluje Majerský.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.