Dnes s v NR SR začala rozprava aj o ústavných návrhoch z dielne KDH. Zástupcovia politických strán v NR SR majú rozličné programy, stoja často na úplne iných hodnotách a prirodzene medzi sebou súťažíme. Napriek všetkým pochopiteľným rozdielom, niekedy aj tým priepastným, však existujú témy, pri ktorých by poslanci mali vedieť dať rozdiely bokom a spoločne plniť naše povinnosti voči Slovenskej republike a jej občanom.
Milan Majerský, predseda KDH: „Predložený návrh novely Ústavy SR Kresťanskodemokratickým hnutím a aj všetky diskusie o potrebe ochrániť suverenitu Slovenskej republiky v základných kultúrno-etických otázkach vnímam práve v kontexte tohto sľubu a našej základnej povinnosti voči občanom Slovenskej republiky. Je to krok výsostne proslovenský, lebo chráni hodnoty na ktorých je vybudovaná naša štátnosť. Cieľom nášho návrhu novely zákona nie je nikomu vnucovať jedno videnie sveta ani pretláčať nejakú ideológiu. Naším cieľom je len potvrdiť, že výkonu práv v niektorých základných kultúrno-etických témach, ktoré formujú našu kultúru po stáročia a sú súčasťou našej identity, sme sa nikdy nevzdali a ani sa vzdať nejdeme.“
Dôležitosť nášho návrhu však spočíva v tom, že v čase, keď sa spochybňujú aj tie úplne najzákladnejšie hodnotové východiská o dôstojnosti človeka, KDH jasne deklaruje, že tieto hodnoty sú pre Slovenskú republiku sväté. Hovoríme predovšetkým o ochrane života a dôstojnosti každého jedného človeka, o inštitúcii manželstva muža a ženy ako základu spoločnosti, verejnej morálke a rodinnom práve. Náš návrh ústavy hovorí o tom, že v základných kultúrno-etických otázkach potvrdzujeme svoju suverenitu a zároveň jasne potvrdzujeme naše európske zakotvenie a s ním aj rešpekt k už prijatým medzinárodným záväzkom. Súčasne s tým potvrdzujeme, že miesto SR je v Európskej únii a že aj budúcnosť ochrany našej bezpečnosti, a tým aj štátnosti, vidíme v rámci EÚ a severoatlantického partnerstva. František Majerský, poslanec za KDH: „Týmto návrhom chránime našu krajinu pred nezodpovednými politikmi, ktorí v prípade technicky jednoduchých právnych úkonov môžu zapríčiniť to, že sa v parlamente jednoduchá väčšina rozhodne odísť z EÚ alebo NATO a spôsobí Slovensku nedozierne škody a následky.“
Návrh KDH ústavne potvrdzuje to, čo dnes platí – že matkou dieťaťa je žena a otcom muž. Je to prirodzená, vedecká aj kultúrna realita, ktorú netreba meniť, ale ochrániť. Martin Šmilňák, poslanec za KDH: „Je nespochybniteľné, že narodené dieťa má vždy biologických rodičov (otca a matku), ktorými sú muž a žena. Toto je prirodzená reakcia na snahy relativizovať rodinu, relativizovať pojmy otec, matka a nahrádzať ich pojmami rodič 1, rodič 2 a podobne. Dieťa sa nemôže narodiť inak ako spojením mužskej a ženskej pohlavnej bunky. Ani technologický pokrok na tom nič nemení.“
Iba totalitné režimy ako fašizmus a komunizmus naplno nerešpektovali primát rodičov vo výchove a vzdelávaní a uzurpovali si právo rodičov na formovanie detí a mládeže a indoktrinovali ich na svoj totalitný ideologický obraz. Úloha štátu v tejto oblasti je len sekundárna a nepriama – štát len dopĺňa a pomáha rodičom v plnení ich rodičovských funkcií a úloh. Ján Horecký, poslanec za KDH: „S návrhom na doplnenie ústavy aj v tomto bode prichádzame v čase, keď Slovensko i celá západná civilizácia vymiera. Keď je nemoderné mať rodinu a deti. Keď rodina, otcovstvo, materstvo prestávajú byť dôležitou hodnotou.“ Čo navrhujeme? Rodičia majú právo rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese poskytovanom školami a školskými zariadeniami, ak je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu, ktorý musí byť v súlade s ústavou. Výchovu a vzdelávanie detí v oblasti formovania intímnehoživota a sexuálneho správania možno poskytovať len so súhlasom zákonného zástupcu.
KDH dôrazne odsudzuje surogátne materstvo. Branislav Škripek, poslanec za KDH: „Buďme pro-life, buďme kultúrou života, nie kultúrou egoizmu, sily peňazí, kultúrou zneužívania žien a detí. Nie je možné akceptovať, že maternice môžu byť na prenájom, že je žena výrobnou linkou či nástrojom pre ukojenie egoistických snáh iných ľudí. Ani tie najhlbšie, najzákladnejšie ľudské duševné vzťahy nemožno urobiť predmetom podvodného obchodu za peniaze – lebo majú trvalý dopad na indentitu človeka a celý jeho život.“
KDH sa jasne vymedzuje aj voči klonovaniu ľudí – ľudská bytosť nesmie byť klonovaná a žiaden človek nesmie byť vytvorený ako kópia iného. Klonovanie a genetická manipulácia nie sú len vedeckou otázkou – sú otázkou hodnôt. Každý človek je jedinečný a neopakovateľný, a štát má povinnosť túto dôstojnosť chrániť. Ústavný zákaz klonovania je jasným signálom, že Slovensko nestojí na strane neetických experimentov. Je to aj preventívne opatrenie voči technológiám, ktoré sa vyvíjajú rýchlejšie než etika alebo legislatíva. Náš návrh zabraňuje tomu, aby sa vedecký pokrok vymkol spod kontroly a použil proti základným ľudským právam. Taktiež zabraňuje tomu, aby sa Slovensko stalo cieľom alebo prostredím pre neetické výskumy s ľudskými embryami. Namiesto toho posilňujeme biomedicínu orientovanú na dôstojnosť človeka.
Korupcia a terorizmus sú vážnou hrozbou pre právny štát, spravodlivosť aj dôveru občanov v naše inštitúcie. Preto predkladáme návrh ústavného zákona, ktorý zakotví zriadenie osobitných odborov prokuratúry zameraných výlučne na boj proti týmto formám kriminality. Marián Čaučík, podpredseda KDH: „Nestačí, aby ich existencia závisela len od interných príkazov – potrebujeme jasnú, zákonom garantovanú štruktúru s celoštátnou pôsobnosťou. Tento krok zvyšuje nezávislosť prokuratúry, posilňuje jej stabilitu a umožňuje efektívnejšiu spoluprácu s medzinárodnými partnermi. Ide o kľúčovú reformu, ktorá priblíži Slovensko k štandardom moderných európskych demokracií.“ Stabilné a silné inštitúcie sú základom odolného demokratického štátu.
Naše zmeny ústavy sú zásadné pre posilnenie právnej istoty a ochrany demokratických hodnôt v našej krajine. Igor Janckulík, podpredseda KDH: „Ústavný návrh, ktorý predkladáme, upravuje, okrem iného problematiku skráteného legislatívneho konania a posilnenia kompetencie Ústavného súdu v oblasti posudzovania súladu postupu Národnej rady Slovenskej republiky s ústavou pri legislatívnom konaní o návrhu zákona. Z našej strany ide o snahu zabezpečiť, aby legislatívny proces prebiehal efektívne, transparente a najmä v súlade s ústavou.“ Skrátené legislatívne konanie tak bude možné len v prípadoch, ktoré si to skutočne vyžadujú – teda ak hrozí reálna hrozba pre naše bezpečie, ekonomiku, alebo ak si to vyžadujú medzinárodné záväzky, napríklad, v dôsledku rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN.
Viliam Karas, podpredseda KDH: „Slovenská spoločnosť, demokracia a právny štát si vyžadujú zásadnú rekonštrukciu. A tak, ako je to pri rekonštrukciu domu, aj túto rekonštrukciu našej spoločnosti a nášho štátu, našej dobrej milovanej krajiny, chceme robiť na dobrých základoch. S týmito zmenami, ktoré navrhujeme, prichádzame s dobrým úmyslom, chceme o nich ešte rokovať so všetkými politickými stranami, ktoré boli občanmi zvolené do parlamentu. Vyzývame ich na podporu našich návrhov, ktoré pomôžu rekonštruovať náš spoločný dom, Slovenskú republiku.“
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party