KDH sa obráti listom na prezidenta Pellegriniho. Žiada vetovanie novely zákona, ktorým chce vláda ovládnuť nezávislý úrad NIHO

KDH sa obráti listom na nového prezidentka Petra Pellegrinho, aby vetoval novelu zákona o zdravotných poisťovniach, v ktorej si vládni poslanci na poslednú chvíľu ,,prílepkom“ k novele odsúhlasili aj odvolávanie riaditeľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) bez udania dôvodu a môžu si tak dosadiť svojho nominanta. KDH zásadne odmieta ovládnutie nezávislého úradu NIHO vládou a jeho nezávislosť bude narušená politickým vplyvom z rezortu zdravotníctva.

,,V parlamente sme v priamom prenose svedkami toho, ako vládna koalícia prichádza s narýchlo pripravenými zákonmi a pozmeňovákmi, ktorých jediným cieľom je dostať nevhodných ľudí z dôležitých úradov a funkcií. Obrátime sa preto listom na prezidenta Pellegriniho, aby vetoval novelu tohto zákona,“  vysvetľuje líder KDH Milan MAJERSKÝ.

Poslanec KDH Peter STACHURA upozorňuje, že je veľmi nešťastné, ak vládna koalícia účelovo mení zákon, aby pozbavila Michala Staňáka funkcie riaditeľa NIHO a z nezávislého úradu chce spraviť úrad podriadený ministerke Dolinkovej. ,,Som pobúrený, že vláda si neváži kvalitných ľudí s výsledkami v prospech Slovenska. Pán Staňák ušetril svojou prácou Slovensku niekoľko sto miliónov eur ročne pri dohadovaní cien drahých liekov a vybudoval kvalitný inštitút, ktorý pomáha pacientom na Slovensku.“ 

KDH zdôrazňuje, že NIHO bol vytvorený ako nezávislá agentúra na hodnotenie zdravotníckych technológii  napríklad nových drahých liekov. Slovensko dlhodobo nemalo takúto agentúru, hoci je to štandardom v zahraničí. Po vzniku NIHO volali odborníci už dlhodobo a priblížili sme sa vďaka úradu k zahraničnej kvalite.

Podľa novely zákona by v NIHO malo dôjsť k viacerým nelogickým zmenám. Napríklad po novom by mal úrad hodnotiť všetky zdravotnícke technológie bez ohľadu na ich dopad na rozpočet všetkých liekov.  ,,Na toto nie sú kapacity ani rozpočet NIHO pripravené. A zásadne nesúhlasíme ani s tým, aby bol riaditeľ odvolávaný ministrom bez udania dôvodu spolu s ďalšími podmienkami, ktoré zaklincovala jedna, že riaditeľom sa môže stať kandidát, ktorý prijímal plnenia od farmaceutických firiem, čo je úplné narušenie nezávislosti úradu,“ uzatvára poslanec KDH František MAJERSKÝ.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*