KDH sa posilňuje, do tímu prichádzajú bývalí hokejoví reprezentanti

V deň začiatku hokejového šampionátu v Rige a Tampere predstavilo Kresťanskodemokratické hnutie nové tváre z hokejového prostredia. Oblasť športu v strane posilnia bývalí hokejoví reprezentanti Juraj Mikúš (vicemajster sveta z Helsínk 2012) a Dávid Skokan. KDH apeluje na zmenu systému a financovania športu, ako aj na podporu mládeže, pričom zdôrazňuje potrebuje zavedenia samostatného ústredného orgánu štátnej správy. Podľa hnutia ním môže byť napríklad ministerstvo športu a cestovného ruchu.

Politici na Slovensku si na športovcov spomenú zvyčajne vtedy, keď prinesú medaily. Nikto to nemá ako svoju skutočnú prioritu a šport zostáva desaťročia iba prílepkom ku školstvu či vede a výskumu. Musíme to konečne zmeniť, lebo nejde len o celospoločenský fenomén, ale od športu sa výrazne odvíja zdravie a zdravý životný štýl národa,“ uviedol predseda KDH Milan MAJERSKÝ. Kľúčové je podľa neho cielene podporovať a viesť mládež k športu a zaviesť efektívny systém riadenia. Posilou v tejto dlhodobej snahe KDH majú byť aj známe hokejové tváre.

V štruktúrach chýba systém, deti sa hýbu z roka na rok menej a chorejú. Nevedieme k láske a k radosti zo športu a hrozí výpadok celej generácie športovcov, ale aj stále chorejší národ. Pri športe na Slovensku máme problém a zatiaľ sa mu darí najmä vďaka prístupu jednotlivcov a rodín. Podpora športovej infraštruktúry i rozvoja mládeže je zo strany štátu minimálna,“ upozorňuje Juraj MIKÚŠ, ktorý okrem stále aktívnej hráčskej kariéry pôsobí aj ako mestský poslanec v Skalici.

Ďalší aktívny hráč Dávid SKOKAN, ktorý je aj mestským poslancom v Poprade, zdôrazňuje, že ak sa má do športu priniesť poriadok, potrebuje mať jedného skutočného pána, teda samostatný ústredný orgán štátnej správy – napríklad ministerstvo. „Jednoznačne treba upraviť celkové financovanie športu na viaczdrojové. Podpora nesmie ostať na pleciach jednotlivca či rodiny. Inšpirujme sa zahraničím a zaveďme aj daňové úľavy na podporu športu,“ apeluje Skokan.

KDH víta snahy o vypracovanie aktuálneho návrhu zákona o športe, ale kritizuje spôsob, ako zákon vzniká.Ak chcú navrhovatelia športu na Slovensku naozaj pomôcť, nemôžu obchádzať športovú obec. Fakt, že o zákone o športe nemal možnosť s tvorcami zákona diskutovať ani Slovenský olympijský výbor, je nepochopiteľné a vysoko neprofesionálne,“ hodnotí predseda KDH Milan Majerský s tým, že výsledkom je znova zbytočné rozdelenie a nepochopenie ako pri množstve iných návrhov z dielne vlády.

Spoluprácou so špičkovými športovcami chce KDH tento trend zvrátiť. „Juraj a Dávid sú nielen veľkí športoví profesionáli, ale aj prirodzení lídri a inšpirujúce osobnosti pre nastupujúcu mladú generáciu, pričom sa aktívne zaujímajú o veci verejné už ako miestni poslanci. Vítam ich v tíme a verím, že spoločne pomôžeme urobiť zo Slovenska nielen krajinu, ktorá šport miluje, ale ho i systematicky podporuje a pomáha k zdraviu národa,“ uzavrel Majerský.

Juraj Mikúš je nositeľom striebornej medaily z hokejových MS vo Fínsku (2012) a 66-násobný slovenský reprezentant. V klubovej kariére pôsobil v HC Lev Praha, TPS Turku, HC Lev Poprad, HC Spartak Moskva, Dinamo Riga či HK 36 Skalica, v predošlej sezóne obliekal extraligový dres HK Nové Zámky. Pôsobí aj ako mestský poslanec v Skalici.

Dávid Skokan je bývalý juniorský aj seniorský reprezentant, za Slovensko nastúpil aj na MS v Minsku (2014) a Kolíne (2017). V klubovej kariére pôsobil v HC Slovan Bratislava, HC Slavia Praha, HK Hradec Králové, Piráti Chomutov, HC Dynamo Pardubice, Löwen Frankfurt a HC Košice. V predošlej sezóne bol ťahúňom extraligového Popradu, kde pôsobí aj ako mestský poslanec.

Predseda KDH Milan Majerský s bývalými hokejovými reprezentantmi Dávidom Skokanom a Jurajom Mikúšom.

Dlhodobé návrhy RIEŠENÍ KDH na podporu športu

 1. ŠPORTOVÁ INFRAŠTRUKTÚRA
 • Vytvorenie samostatného ústredného orgánu štátnej správy – napríklad Ministerstva športu a cestovného ruchu SR
 • Systémové združenie tímov odborníkov a úzka spolupráca so športovými zväzmi i samosprávami
 • Zadefinovanie presných pravidiel pre budovanie športovej infraštruktúry
 • Úprava legislatívy pre podporu voľnočasového, amatérskeho i profesionálneho športu

2. PODPORA Z VEREJNÝCH ZDROJOV

 • Nastavenie inovatívneho systému prerozdeľovania financií aj podpory jednotlivých oblastí športu
 • Zmena financovania všetkých oblastí športu vrátane daňových stimulov
 • Zmena priorít zameraných komplexne na mládež, nie iba na reprezentáciu
 • Využívanie verejných zdrojov v prospech čo najširšej verejnosti

3. PODPORA ZO SÚKROMNÝCH ZDROJOV

 • Motivovanie súkromných zamestnávateľov
 • Zavedenie daňových úľav a iných motivačných opatrení na podporu športu zo súkromných zdrojov
 • Zavedenie úzu o podpore športu zahraničnými firmami, ktoré podnikajú na Slovensku, tu – nie v ich krajinách
 • Vytvorenie mechanizmu, zabezpečujúceho špeciálny odvod z činností, ktoré pochádzajú priamo zo športu

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*