KDH: Štátny rozpočet na 2022 neberie do úvahy dnešnú realitu

Príjmy nového štátneho rozpočtu sa neopierajú o realitu a môžu byť jeho achylovou pätou. Vzhľadom na prehlbujúce sa ekonomické výzvy a prílišný príjmový optimizmus očakávame, že deficit sa bude ešte viac prehlbovať, tvrdí Kresťanskodemokratické hnutie. 

V dobe, keď sa nám nekontrolovateľne šíri covid, nad jednotlivými oblasťami hospodárstva visí možný lockdown a podniky začínajú pociťovať aj dopady energetickej krízy, je očakávaný nárast príjmov len málo realistický,“ upozorňuje Martin Novodomec z ekonomickej odbornej skupiny KDH. Už v auguste sa nové objednávky v priemysle medzimesačne znížili takmer o 5 %.   

Príjmy štátu podľa KDH dostatočne nereflektujú súčasnú situáciu na Slovensku. Deje sa tak iba pri príjmoch z európskych zdrojov a špeciálne z Plánu obnovy.   

Odhady daňových príjmov, ktoré počítajú s nárastom o 2,5 mld. eur oproti rozpočtu 2021, sú príliš odvážne. Očakávané príjmy štátneho rozpočtu za rok 2021 rastú na úrovni 7 až 8 % k výsledkom za rok 2020, ale v roku 2022 ich očakávame s nárastom o 12 %. Toto je príliš veľký optimizmus,“ hodnotí Novodomec.   

KDH zároveň pripomína, že rast cien energií má na priemysel negatívne dôsledky, ktoré sa prejavia aj v štátnom rozpočte. „Energetickú krízu pocítime nielen v poklese na dani z príjmu, ale aj na na poklese DPH. Reflektujúc aspoň tento stav by mali byť príjmy v štátnom rozpočte predpokladané zodpovednejšie, pretože dôsledky môžu byť veľmi ťaživé,“ uzatvára Novodomec.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.