V zahraničnej politike ústavní činitelia hovoria o politike mieru, ale budujú nové ťažisko ekonomiky v zbrojárskom priemysle, hovoria o podpore domácich podnikateľov, ale robia zo Slovenska montážnu dielňu pre automobilky, ktoré hlásia problémy. Na rozdiel od KDH, ktoré nepodporilo v Európskom parlamente zákaz spaľovacích motorov, europoslanci za SMER (ale aj za Progresívne Slovensko) hlasovali za tento zákaz, napriek tomu, že sme aj my v KDH, ako aj odborníci, poukazovali na problémy, ktoré to prinesie. Neexistujúca dlhodobá hospodárska politika štátu a deformácia právneho štátu nezvyšuje dôveryhodnosť Slovenska pre solídnych zahraničných investorov.
,,Svedčia o tom čísla. V prvom polroku 2024 schválila vláda zo štátnych peňazí podporu investícií v celkovej hodnote 562 miliónov eur. Z nich takmer 97 percent smerovalo na podporu výroby automobilov alebo súčiastok do nich. Je to veľký hazard, zvlášť keď vidíme, že v EÚ hapruje predaj elektromobilov. A veľké automobilky hlásia problémy s predajom, pričom Volkswagen dokonca uvažuje o zatváraní závodov a automobilka Volvo už tiež rieši orientáciu svojej výroby, ktorá mala byť pôvodne zameraná na elektromobily,“ vysvetľuje poslanec a ekonomický expert KDH Jozef HAJKO.
Hajko upozorňuje, že elektromobily sú pre zákazníkov v EÚ drahé a bez vládnej podpory ich predaj hapruje. V Nemecku v júli predaj elektromobilov klesol oproti rovnakému mesiacu minulého roka o takmer 37 percent. ,,Slovensko pritom ide plnou parou produkovať elektromobily s nevypočítateľnou úspešnosťou ich predaja. A to nehovoríme o domácom trhu, kde sú elektromobily stále výnimkou. Sú drahé, ľudia si ich nemôžu dovoliť, chýba nabíjacia infraštruktúra. Noodpoveď na otázku, ako chce vláda na Slovensku zabezpečiť nahrádzanie áut so spaľovacími motormi elektromobilmi, nepoznáme. Pritom vláda počíta s tým, že ich predaj sa rázne zvýši.“
KDH upozorňuje, že EÚ už upúšťa od zákazu spaľovacích motorov a vidí tiež problém v dovoze lacnejších elektromobilov zo zahraničia, čo vyvoláva tlak na európske automobilky. Clá nedávno uvalené na čínske elektromobily síce môže zmierniť ich dovoz, ale prináša to nové dôsledky, keď čínski výrobcovia prenášajú výrobu elektromobilov a batérií do štátov EÚ, pričom Slovensko je toho príkladom.
,,Nebývalá podpora čínskym investorom, podávanie si kľučiek slovenských politikov pri návštevách Číny vyvolávajú obavy, či Slovensko neponúka ázijskej mocnosti príliš veľkorysé podmienky, ktoré by mohli ohroziť bezpečnostné a ekonomické záujmy republiky, ako aj život našich občanov. KDH chráni národohospodárske a bezpečnostné záujmy, bolo proti zákazu spaľovacích motorov. Okrem iného sme upozorňovali a upozorňujeme na obrovské riziká pri prílišnom otvorení sa čínskym investíciám. Navyše, ministri Saková a Kamenický si na svoju cestu do Číny vybrali provinciu Anhui, ktorá sa podľa dostupných informácií spája s využívaním nútených prác a tzv. prevýchovnými tábormi komunistického režimu, do ktorého zatvára náboženské a etnické menšiny či politických väzňov,“ varuje europoslankyňa KDH Miriam LEXMANN.
Problém s čínskou investíciou v Šuranoch, ku ktorej sa KDH od začiatku vyjadruje kriticky, sa už začína ukazovať – tak ako aj v iných krajinách, kde už čínske investície sú: win win prospech, ktorý mal byť na oboch stranách, sa stáva iba win win prospechom iba na čínskej strane. Miriam Lexmann: „Včera sa v Šuranoch uskutočnilo stretnutie občanov, na ktorom sa snažili dopátrať k dôležitým informáciám o baterkárni, lebo ich nemajú. V médiách sa už objavujú aj informácie o predaji úrodnej ornej pôdy, o nedodržiavaní environmentálnych opatrení a vidíme tam aj náznaky kronizmu. KDH si posvieti na baterkáreň v Šuranoch a budeme tento problém intenzívne sledovať v záujme našich občanov.“
Kresťanskí demokrati súhlasia s tým, že Slovensko nutne potrebuje zahraničné investície, lebo tie sú z hľadiska obmedzenosti domácich zdrojov nevyhnutné na hospodársky rozvoj. ,,Štatistiky OECD však ukazujú, že posledné roky Slovensko výrazne zaostáva za svojimi susedmi. Vlani pritiekli na Slovensko zahraničné investície v objeme 180 miliónov amerických dolárov, pričom do Česka a Maďarska to bol zhruba 40-násobok a do Poľska dokonca viac ako 100-násobok. Slovensko potrebuje dlhodobú hospodársku politiku, ktorá prinesie investície s vyššou pridanou hodnotou, menej nočnej práce a vyššie platy pre ľudí. KDH upozorňuje, že je najvyšší čas, aby takáto politika uzrela svetlo sveta,“ uzatvára HAJKO.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party