KDH kritizuje návštevu ministra financií Ladislava Kamenického a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej v totalitnej Číne, o ktorej slovenská verejnosť takmer nič nevie. Europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann uviedla, že koaličná vláda touto návštevou podkopáva našu národnú ekonomickú bezpečnosť. Len nedávno sa vrátila zo summitu zákonodarcov z celého demokratického sveta na Taiwane, kde sa zaoberali otázkami medzinárodných hrozieb, ktoré Čína predstavuje.
,,Opakovane som vyzýval vládu, aby začala pracovať na dlhodobej hospodárskej politike štátu a zvážila schému investícií, ktorá by priniesla jasný smer vývoja, stabilný ekomický rast, kvalitnú a dobre platenú prácu pre ľudí. Namiesto toho, aby vláda prestala habkať, hľadá spasenie v spolupráci s komunistickou Čínou. A namiesto toho, aby zodpovednou politikou podporovala konkurencieschopnosť slovenských spoločností, ich takto len naďalej zneisťuje,“ uviedol poslanec NR SR za KDH Jozef Hajko.
,,Takzvaná suverénna zahraničná politika vlády Roberta Fica skutočne znamená, že nás robí zraniteľnejšími voči vplyvu totalitných režimov,“ vysvetľujeeuroposlankyňa KDH Miriam Lexmann, ktorá pôsobí vo výboroch Európskeho parlamentu pre zahraničné veci a medzinárodný obchod a je na sankčnom zozname Pekingu za jej upozorňovanie na hrozby, ako aj porušovanie ľudských práv týmto totalitným režimom.
,,Zo skúsenosti iných krajín vieme, že neraz museli z takýchto investícií vycúvať, keďže neprinášajú ani kvalitnú prácu a navyše likvidujú domáce firmy. Takéto investície sú aj tak napojené na čínske dodávateľské reťazce, čím často znamenajú minimálny prínos pre krajinu, kam prichádzajú. Napriek týmto skuotočnostiam ministri vlády Roberta Fica takýmito krokmi doslova hazardujú so živobytím ľudí v časoch, keď už aj tak majú mnohé rodiny na Slovensku hlboko do vrecka,“ dodáva Lexmann, ktorá na európskej úrovni viedla prácu legislatívnych iniciatív s cieľom ochrany EÚ pred čínskym ekonomickým nátlakom, ochranou kritickej infraštruktúry či diverzifikáciou dodávateľských reťazcov.
Hnutie ďalej kritizuje, že si ministri na cestu vybrali provinciu Anhui, ktorá sa podľa dostupných informácií spája s využívaním nútených prác a takzvanými „prevýchovnými tábormi“ komunistického režimu, do ktorých zatvára náboženské a etnické menšiny či politických väzňov. Len včera sme si pripomenuli vpád sovietskych vojsk do bývalého Československa v roku 1968 a nastolenie normalizácie – o to viac je táto téma aktuálna. ,,Vlastná skúsenosť s totalitou by nás mala naučiť chrániť základné ľudské práva namiesto toho, aby sme sa spoluprácou takto stávali spoluzodpovednými za zločiny komunistického režimu,“ zdôraznil pri tejto príležitosti aj poslanec NR SR za KDH František Mikloško.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party