V poštových schránkach si Slováci naprieč celou krajinou nachádzajú listy od pochybných firiem s ponukou vykúpiť ornú pôdu za smiešne nízke sumy, ktorú následne ponúkajú s mnohonásobnou maržou investorom či developerom. V čase, keď aktuálne väčšina domácností obracia každé euro, špekulatívnym spôsobom vymámia firmy od občanov pôdu za pár drobných, čím ich doslova okradnú. Upozorňuje na to podpredseda KDH Marián Čaučík.
Podľa doterajších informácií KDH ponuky na predaj dostali obyvatelia Trenčianskeho kraja, Bratislavského, Nitrianskeho i Banskobystrického kraja. Na základne prístupu k informáciám ihneď po dedičských konaniach oslovujú firmy vlastníkov pozemkov s ponukou na výkup pôdy. Z predmetu ich činnosti z obchodného registra je jasné, že s pôdou len podnikajú.
,,Pôda, ktorá má pre Slovensko obrovskú cenu sa takýmto spôsobom dostáva do rúk pochybných firiem, ktoré majú v predmete činnosti predaj konečnému spotrebiteľovi, prenájom hnuteľných vecí či sprostredkovateľskú činnosť v oblasti obchodu a služieb. Navyše v listoch, ktoré Slováci dostávajú, kupujúci vopred určí cenu za pozemok, bez uvedenia detailov, metrov štvorcových a aj s gramatickými chybami,“ spresňuje Marián Čaučík.
Slovensko takýmto spôsobom prichádza o pôdu, ktorá je jej bohatstvom a navyše občania prichádzajú o peniaze. ,,Firmy zneužívajú aktuálnu situáciu ľudí, ktorí v čase zvyšovania energií a cien potravín obracajú každé euro. Nedostatočnú kompetentnosť a pochybnosť o pôsobnosti týchto firiem dopĺňajú aj prípady, keď majiteľom pozemku ponúkli výkup pôdy, na ktorom stál ich rodinný dom, čím takmer prišli o strechu nad hlavou,“ upozorňuje podpredseda KDH.
,,Žiadame aj takýmto spôsobom Slovákov, aby si dávali pozor na ponuky výkupu pôdy, dobre zvážili a detailne si preverili prípadný predaj ich pozemkov, aby neprišli takýmto spôsobom o majetok a aj o peniaze,“ apeluje Čaučík.
Podľa kresťanských demokratov je riešenie tohto problému predovšetkým v podpore malého poľnohospodárskeho a rodinného podnikania a v umožnení prístupu k pôde tým, ktorí ju chcú obrábať. ,,Takto by sme zabránili aj nadmernému prieniku finančných skupín a nadnárodných korporácií do slovenskej pôdy. Zároveň musíme začať dialóg medzi poľnohospodármi, obyvateľmi a samosprávou o efektívnom využívaní pôdy, aby nedochádzalo k predaju toho, o čo naši predkovia dlhoročne bojovali a zveľaďovali,“ uzatvára Čaučík.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party