KDH víta prijatie uznesenia k správe Matić, ale žiada vo veci konať aj premiéra

KDH víta prijatie uznesenia NR SR k správe Matić v Európskom parlamente, ktorým SR odmieta zásahy do právomocí členských štátov. Žiada však, aby sa témou po rokovaní v pléne zaoberala aj vláda a premiér Eduard Heger. 

Predsedníctvo KDH už na víkendovom zasadnutí prijalo uznesenie, ktorým vyjadrilo obavu nad možnosťou prijatia správy Matić v Európskom parlamente o sexuálnom a reprodukčnom zdraví a právach žien v EÚ. 

Táto správa porušuje princíp subsidiarity chránený európskymi zmluvami tým, že zasahuje do výlučných kompetencií členských štátov EÚ v oblasti zdravotníckej politiky, služieb a starostlivosti, ako aj v oblasti vzdelávania od útleho veku,“ uvádza Predsedníctvo KDH. 

Správa podľa hnutia zároveň presadzuje myšlienku vytvorenia nového ľudského práva – práva na potrat a zasahuje do prijatých medzinárodných záväzkov v oblasti slobody svedomia a slobody prejavu. „Jednotlivé časti správy priamo popierajú hodnoty, na ktorých je postavený právny a kultúrny základ súčasnej SR,“ zdôrazňuje uznesenie. 

Hoci správa nie je právne záväzná, v prípade jej schválenia by sa na ňu podľa podpredsedu KDH Mariána Čaučíka odvolávali i európske súdy v rozhodnutiach, ktoré sa týkajú členských štátov. „To môže smerovať k legislatívnemu procesu, ktorý je v príkrom rozpore so základnými normami, na ktorých je vybudovaná naša civilizácia, myslenie a sloboda,“ upozorňuje Čaučík. 

Prijatie uznesenia na úrovni NR SR nepriamo vyzýva premiéra, aby vláda SR využila všetky prostriedky na zastavenie tohto trendu v EÚ. Zvlášť v súvislosti so súčasne sa konajúcou Konferenciou o budúcnosti Európy,“ uviedla europoslankyňa Miriam Lexmann. Rozdelenie kompetencií medzi členskými štátmi a EÚ, dohodnuté v zakladajúcich európskych zmluvách, je podľa nej pilierom vzájomnej dôvery. „Naštrbenie tejto dôvery podstatne oslabuje základy a životaschopnosť celého projektu jednotnej Európy,“ upozorňuje Lexmann. 

Europoslankyňa požiadala premiéra Hegera osloviť v danej veci aj premiérov iných krajín ešte v apríli na Výbore NR SR pre európske záležitosti. Predseda KDH Milan Majerský a predseda KDU-ČSL Marian Jurečka zároveň spoločne dôrazne požiadali frakciu Európskej ľudovej strany (EĽS) v Európskom parlamente a jej predsedu Manfreda Webera, aby frakcia správu Matić odmietla. KDH sa na európskej i národnej úrovni intenzívne a vytrvalo zasadzuje, aby boli základné európske zmluvy principiálne dodržiavané.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.