KDH: Vláda nie je schopná riešiť aktuálne výzvy, pred ktorými stojí Slovensko

Vláda Roberta Fica nie je schopná čeliť aktuálnym výzvam a hrozbám ktoré na Slovensku máme. Či už ide o transakčnú daň, zavedenie ciel zo strany USA, alebo je to vírusové ochorenie slintačky a krívačky. Tieto hrozby sú vážne a ohrozujú budúcnosť Slovenska.

„Ministri tejto vlády reagujú neskoro a ich reakcie sú nejasné. Navyše, táto vláda reaguje arogantne, povýšenecky a miestami aj hulvátsky. Aktuálna vláda Roberta Fica nevie riešiť tieto hrozby,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii predseda KDH Milan Majerský. Arogancia moci ministra Kaliňáka, ktorý sa povýšil nad zákony, je doslova symbolom spôsobu vládnutia tejto koalície – žiadne odborné riešenia, len uzurpácia a demonštrácia moci. „Ak chce mať minister Kalinák právo na súkromie, nech odíde z politiky. A na toto ho aj vyzývame,“ dodal predseda Milan Majerský. KDH je konštruktívna opozícia, ale nedovolíme, aby sa na Slovensku nectila odbornosť, nectili sa zákony a svojou neschopnosťou spôsobovali mocní Slovensku nedozerné škody.

Od dnes začína platiť daň z finančných transakcií. „Je síce prvého apríla, ale nie je to žiadny prvoaprílový žart. A práve v tento deň nastupuje Kamenického transakčná daň. Táto daň je daň zdieračská, ktorá silno zasiahne slovenskú ekonomiku,“ povedal poslanec KDH Jozef Hajko. Vláda si sľubuje, že z tejto dane vyberie okolo pol miliardy eur. Táto daň poriadne otrávi biznis na Slovensku. Bude sa týkať aj mnohých inštitúcií, ktoré s biznisom nemajú nič spoločné. Napokon to zaplatia obyčajní ľudia, pretože transakčná daň sa prenesie do cien tovarov a služieb.

Táto daň sa dotkne aj zamestnancov. Prepočty KDH ukazujú, že na jedného zamestnanca zaplatí zamestnávateľ v priemere novú daň v hodnote 50 eur. Pretože pri uhradení každej výplaty bankovým prevodom si štát pripočíta akoby pokutu 0,4 % z vyplatenej mzdy. Daň z finančných transakcií výrazne komplikuje podmienky podnikania živnostníkom. Tí, čo nemali v banke zriadené podnikateľské účty, museli v priebehu predchádzajúcich týždňov obiehať banky, aby im ich zriadili. 

KDH prišlo už v septembri minulého roka s vlastnými návrhmi na konsolidáciu tak, aby vláda šetrila na sebe a nie na ľuďoch a podnikateľoch. Vieme, že sa začína čoraz viac uvažovať o hotovostných platbách, tak uvidíme, či vláda vôbec tú plánovanú pol miliardu na transkačnej dani vyzbiera.

Od otvorenia témy ciel USA na dovoz produktov z EÚ, hlavne automobilov, KDH vyzývalo vládu Roberta Fica, aby v Európskej komisii tlačila na rokovania o prijateľnej dohode. Rovnako sme upozorňovali, že prípadné clá naviac doľahnú práve na Slovensko, pretože v prípade Slovenska predstavuje podiel vývozu automobilov do USA 2,4 % HDP. Sám minister financií Kamenický upozorňoval, že uvalením ciel by bolo ohrozených 20-tisíc pracovný ch miest. 

Túto vládu od začiatku nástupu k moci dobieha jej konfrontačná politika v EÚ. Začala sa násilnou novelou trestných kódexov, pričom kritike bolo vystavené ohrozenie záujmov EÚ. Nasledovali mocenské zásahy do fungovania verejnoprávnej televízie. Vrcholom pokrytectva, ktorým Robert Fico zakrýva svoju neschopnosť, ak nie dokonca zlý úmysel ťahať Slovensko pod vplyv Ruska, je jeho apel z 27. marca, aby EÚ v reakcii na clá USA poskytla „masívnu pomoc“ automobilovému priemyslu na kontinente. Zrazu mu je EÚ dobrá, aby zachraňovala slovenský automobilový priemysel. Ficovo prezentovanie rokovaní s Elonom Muskom, aby sa USA neponáhľali s clami na dovoz automobilov, sú len slovnými cvičeniami na balamutenie jeho voličov na Slovensku. 

KDH apeluje na Fica, aby využil aspoň zvyšok svojej autority, ktorú na medzinárodnom poli má, a konal v záujme Slovenska. Nech tlačí na rokovania, ktoré napriek verdiktu o uvalení ciel od 2. apríla budú mať stále zmysel. Videli sme to v prípade Mexika či Kanady, že aj po verdikte Washingtonu sa dvere úplne nezatvárajú a uvalené clá sa môžu prehodnotiť. Treba si uvedomiť, že dosah uplatňovaných ciel zo strany USA by bol drastický nielen pre ekonomiku Slovenska, ale v časoch konsolidácie verejných financií aj pre pokles zamestnanosti, zníženie výberu daní a odvodov. Vynútilo by si to ďalšie konsolidačné opatrenia a novou ranou by bola zasiahnutá životná úroveň obyvateľov Slovenskej republiky. 

Dvomi najväčšími platiteľmi dane z príjmu a odvodov za rok 2023 boli na Slovensku automobilky Volkswagen a KIA (spolu uhradili 509 mil. €). Ak by automobilky prišli o zisky a znížili by počet zamestnancov, štát by to výrazne pocítil. V KDH dlhodobo upozorňujeme, že vláda musí popri automobilovej výrobe podporovať aj iné odvetvia, najmä tie s vyššou pridanou hodnotou. Žiaľ, nedeje sa tak, a preto prinášajú vonkajšie zásahy, ako sú clá zo strany USA, nepríjemné dôsledky. Slovensko potrebuje dlhodobú hospodársku politiku, ktorá sa bude uplatňovať kontinuálne bez ohľadu na volebný cyklus. 

KDH je pripravené zúčastniť sa na takejto diskusii a ponúknuť vlastné návrhy.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*