KDH vyzýva P. Pellegriniho, aby zabezpečil funkčnosť NR SR a poslancov koalície, aby chodili do práce

KDH vyzýva predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho, aby zabezpečil funkčnosť parlamentu a plénum mohlo rokovať o štátnom rozpočte, ktorý je zákonom roka a podľa neho bude vláda riadiť štát v budúcom roku. Reaguje KDH na situáciu v parlamente, ktorý nie je uznášaniaschopný kvôli neprítomnosti koaličných poslancov.

,,Vyzývam predsedu parlamentu, aby zabezpečil funkčnosť Národnej rady SR. Od predstaviteľov vládnej koalície posledné dni počúvame, ako je pre nich podstatné schváliť štátny rozpočet, ich dvojtvárnosť však nepozná hraníc. Na jednej strane hovoria, aké je pre nich dôležité schválenie rozpočtu, no keď príde na lámanie chleba, tak urobia pravý opak. Dnes som predložila návrh, aby sme v parlamente okamžite začali rokovať o štátnom rozpočte na budúci rok. A aká bola odpoveď vládnych poslancov? O tomto návrhu nedali ani hlasovať s odôvodnením, že poslanci vládnej koalície nie sú v práci,“ vysvetľuje predsedníčka klubu KDH Martina HOLEČKOVÁ.

Ak má Slovensko podľa štátneho rozpočtu postupovať, musí byť schválený do konca kalendárneho roka. Diskusii o štátnom rozpočte musí plénum venovať v národnej rade dostatočný čas. Preto sú kresťanskí demokrati za to, aby sa rokovanie o ňom predsunulo pred ostatné návrhy zákonov a aby sa diskusia o štátnom rozpočte skončila do konca tohto pracovného týždňa.

,,Ak by tu bola reálna alternatíva s rozpočtovým provizóriom, pričom by vznikol priestor na diskusiu, kde by sa brali do úvahy aj pripomienky našich poslancov k návrhu štátnemu rozpočtu, KDH by ju akceptovalo. Po doterajších skúsenostiach z prerokúvania iných dôležitých návrhov zákonov však KDH nevidí takúto alternatívu ako reálnu, preto sa prikláňame k prerokovaniu štátneho rozpočtu v parlamente ešte do Vianoc,“ dodáva poslanec a ekonomický expert KDH Jozef HAJKO.

KDH odmieta, aby občania boli rukojemníkmi konania politikov, a preto musia dostať jasné informácie o tom, ako ide vláda pokračovať po 1. januári 2024 v spravovaní republiky. ,,Jedným dychom k tomu dodávame, že štátny rozpočet bude pre jeho nedostatky nevyhnutné v priebehu budúceho roka otvoriť a prehodnotiť jeho plnenie na strane príjmov i výdavkov, aby Slovensko neskĺzlo na nebezpečnú cestu ďalšieho strmého zadlžovania,“ uzatvára HAJKO

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*