KDH vyzýva prezidentku, aby zvolala okrúhly stôl k zmene volebného systému

Kresťanskodemokratické hnutie vyzýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby zvolala stretnutie relevantných politických strán a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia krajov SK8 k zmene volebného systému. KDH, ktoré dlhodobo presadzuje 8 volebných obvodov pre voľby do NR SR, pripomína nedávny apel prezidentky prizvať samosprávy k rozhodovaniu o vážnych témach, ktoré sa ich týkajú.

,,Zmena volebného systému tak, aby mali ľudia v parlamente rovnomerne a spravodlivo zástupcov všetkých regiónov, je takouto vážnou témou, pri ktorej by samosprávy mali byť váženým partnerom štátu. Sme presvedčení, že stretnutie iniciované prezidentkou SR môže diskusiu posunúť dopredu,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.

Na stretnutí by podľa KDH mali byť prítomné všetky relevantné politické strany a hlavní iniciátori zmeny volebného systému z jedného na 8 volebných obvodov, teda KDH a ZMOS. Chýbať by nemali ani podporovatelia myšlienky, vrátane SK8.

,,KDH dlhodobo žiada namiesto jedného zriadiť 8 volebných obvodov pre voľby do NR SR. Národný parlament musí zastupovať ľudí z celého Slovenska, teda spravodlivo proporčne a občania majú mať možnosť zvoliť si poslanca zo svojho regiónu. Politici tak budú mať s ľuďmi osobnejší vzťah aj väčšiu zodpovednosť,“ zdôrazňuje Majerský. Zákon ešte z čias Vladimíra Mečiara zároveň podľa neho dnes už nezodpovedá realite.   

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že dnes sú politické elity neraz odtrhnuté od reálneho života ľudí v regiónoch, k čomu prispieva aj nepomerné zastúpenie, keď tretinu NR SR tvoria poslanci z Bratislavy. „Bez toho, aby parlament poznal problémy občanov naprieč celou krajinou, ich potom nevie dobre zastupovať a nevidí dôležitosť viac ich počúvať. Je čas zmeniť to,“ apeluje Majerský s tým, že KDH vie poskytnúť odbornú prípravu, aby bol zákon funkčný ihneď.   

KDH zároveň víta petíciu ZMOS za viac obvodov. Aby však bola petícia naozaj účinná, hnutie vyzýva na podporu aj ÚMS a ďalšie subjekty a navrhuje spojiť zber podpisov s komunálnymi a regionálnymi voľbami.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*