KDH vyzýva vládu, aby stiahla z parlamentu škodlivý zákon o mimovládnych organizáciach

KDH považuje zákon o neziskových  organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby z dielne tejto vlády za zákon, ktorým chce táto koalícia prekryť svoju neschopnosť vládnuť. Vláda týmto zákonom doslova ohrozuje činnosť občianskych združení, nadácií či neziskových organizácií, ktoré pomáhajú núdznym, chorým, ľuďom žijúcim v chudobe, a teda tým organizáciám, ktoré suplujú štát v poskytovaní jeho služieb občanom. Podľa KDH by sa tento zákon mal z rokovania parlamentu stiahnuť.

Mnohé z týchto neziskových organizácií suplujú a nahradzujú štát. Som veľmi zvedavý, čo urobí o pár dní vládna koalícia, a zvlášť poslanci národnej rady z vládnej koalície, ako sa budú môcť pozrieť ľuďom, ktorí tu prídu z Ligy proti rakovine vyberať peniaze, ako chodievajú každý rok, ako sa pozrú týmto mladým ľuďom do očí. Zvlášť preto, lebo táto nadácia pomáha odkázaným a chorým ľuďom. Táto vládna koalícia nevládne dobre a ničí všetko to, čo tu pomáhalo a bolo pre dobro človeka. Aj pán ombudsman, ktorý verejne kritizoval zákon o neziskových organizáciách,  jasne pomenoval dôvody a veci, kvôli ktorým tento zákon dobrý nie je. Jednako preto, že by dochádzalo k porušovaniu slobody pohybu kapitálu, ale aj preto, že týmto zákonom by došlo k porušovaniu práva na súkromie. Ohrozilo by sa taktiež právo na slobodné združovanie,“ povedal predseda KDH Milan Majerský.

O nás bez nás. Takto by sa dal označiť návrh, ktorý máme už viac ako rok v parlamente a neustále sa dopĺňa nejakými pozmeňovacími návrhmi. Je to už veľmi dlhá telenovela. A bez toho, aby sa rozprávalo s kompetentnými, ktorých sa to týka. Vrátim sa o desať rokov dozadu, kedy sa menil zákon o verejných zbierkach. Vtedy ministerstvo vnútra aspoň zriadilo komisiu, kde prizvalo zástupcov mimovládnych organizácií. Bol som jeden z nich a bol to veľmi dlhý proces, lebo sme chceli, aby ten zákon bol nastavený lepšie. Vnímali sme problémy s transparentnosťou aj dôveryhodnosťou zbierok. Preto sme sa do toho procesu zapojili a konzultovali to s organizáciami, ktorých sa to týkalo. Prečo sa to teraz nedeje? Prečo to koalícia nerobí?“ pýta sa poslanec KDH Marián Čaučík.

Strane SMER a SNS vadí, že tu máme slobodné občianske organizácie, ktoré nevedia ovládať.  Realizujú tak svoj sľub z kampane, ktorý dali svojim voličom – chcú riešiť nejaké politické mimovládky, ktoré ani nevedia zadefinovať. Občania a MVO vyjadrovali a vyjadrujú aj kritiku politikom a majú na to právo. Ale toto vadí Robertovi Ficovi, Andrejovi Dankovi a ich spolustraníkom, preto prinášajú bič na mimovládne neziskové organizácie.

KDH je presvedčené, že tento návrh môže zásadne narušiť fungovanie neziskových organizácií. Zasiahne to všetkých, tisícky serióznych organizácií, ktoré pomáhajú tam, kde štát zlyháva – v sociálnej oblasti, ochrane životného prostredia, boji za ľudské práva či pri rozvoji demokracie, pri práci s mládežou či seniormi, ochrane životného prostredia, boji za ľudské práva alebo pri rozvoji demokracie. Tieto organizácie majú obavy, že to veľmi to ovplyvní ich život a fungovanie. Majú obavu z krivdy, z nálepiek, že im to odplaší darcov.

Stanovisko KDH je, že novela zákona o mimovládnych organizáciách je pripravená babrácky. Jej obsah nepomôže väčšej transparentnosti, administratívne neúmerne zaťaží plošne všetky mimovládne neziskové organizácie, ktoré napĺňajú kritériá v novele. Ďalej vytvára priestor pre šikanu občanov, ktorí sa angažujú v mimovládnom sektore politikmi. Nezasahuje len tých, ktorí v organizáciach pracujú, ale bude to mať dopad na všetkých klientov, pre ktorých robia,“ dodal poslanec Marián Čaučík.

KDH chce zdôrazniť, že neziskové organizácie zohrávajú nezastupiteľnú úlohu v sektoroch, ktoré majú kľúčový význam pre každého z nás. Tieto organizácie nie sú konkurenciou štátu, ale jeho partnerom. Táto novela vznikla bez dialógu s nimi, iba preto, aby si strany vládnej koalície obhájili svoju propagandu pred svojimi voličmi. Novela je politická, nie odborná a pripravená veľmi nešťastným procesom.  Zákony, ktoré sa týkajú občianskej spoločnosti, musia vzniknúť systémovo, nie jednostranne. Je v záujme celej spoločnosti, aby nové zákony boli výsledkom odbornej diskusie.

Ak novela  zákona bude prijatá, vyzveme prezidenta aby ju nepodpísal, a zvážime aj podanie na Ústavný súd,“ dodal na záver poslanec Marián Čaučík.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*