KDH vyzýva vládu zverejniť utajované zmluvy výkupu pozemkov pod obchvatom D4/R7 za stovky miliónov eur

Bratislava, 21. september 2021 – KDH žiada vládu, aby urýchlene zverejnila zmluvy výkupu pozemkov pod bratislavským diaľničným obchvatom D4/R7, ktorý má byť otvorený o pár dní. „Je absurdné, že na informácie čakáme dlhšie než na samotný obchvat a že ani po siedmich rokoch nevieme, od koho štát odkúpil pozemky za viac ako 350 miliónov eur. Občania na to majú právo a vláda by mala dodržať predvolebné sľuby,“ zdôraznil podpredseda KDH Igor Janckulík. KDH pripomína vlaňajšie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o tom, že výkupy pozemkov pod diaľnicou štát tajiť nemá.

Najvyšší súd o tom rozhodol pred rokom 15. júla. Igor Matovič za zverejnenie zmlúv bojoval ešte ako člen opozície s poslaneckým klubom OĽaNO. Dnes je už rok a pol lídrom najsilnejšej vládnej strany a ministrom financií a je načase, aby zabezpečil sprístupnenie informácií ohľadom výkupov pozemkov pod bratislavským diaľničným obchvatom. Ľudia na to čakajú,“ uviedol Janckulík, ktorý procedurálne návrhy na zverejnenie zmlúv pod D4/R7 podporoval ešte ako poslanec NR SR. Janckulík k bezodkladným krokom vyzýva aj ministra dopravy Andreja Doležala (Sme rodina), ktorý so zverejnením zmlúv súhlasil ešte v auguste minulého roka, avšak zatiaľ k nemu stále nedošlo.

Podľa podpredsedu kresťanských demokratov bol výkup pozemkov pod D4/R7 najväčším realitným biznisom na Slovensku, ktorý sa z neznámych dôvodov doposiaľ darí tajiť napriek súdnemu rozhodnutiu. „Ako je možné, že pred zápisom nového vlastníka boli mená verejne známe a zrazu ich nemôžeme niekoľko rokov odtajniť? Je vo verejnom záujme poznať mená a priezviská predávajúcich, ktorí získali stovky miliónov eur na štátnych pozemkoch,“ apeluje Janckulík.

Už v roku 2006 začal štát vykupovať pozemky pod bratislavským obchvatom, no množstvo parciel zmenilo majiteľov až tesne pred koncom tendra v roku 2014. ,,Diaľnice sa stavajú najmä cez ornú pôdu, ktorá bežne stojí pár desiatok centov. No akonáhle sa na pozemku nakreslí diaľnica, stáva sa stavebnou parcelou, čím sa navýši aj jej hodnota. V tomto prípade šťastlivci zarobili na lacnej kúpe a drahom predaji pozemkov štátu. Žeby náhodou?“ pýta sa Janckulík s tým, že každý ďalší deň utajovania ešte viac znásobuje tieň podozrenia z účelového výkupu pozemkov.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*