KDH žiada vládu prepracovať stratégiu Rómov, neprináša nič nové

Kresťanskodemokratické hnutie žiada vládu, aby prepracovala Stratégiu rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030. Približne 60-stranový dokument síce hovorí po prvýkrát o špecifickosti vyučovania v školách, ktorých žiaci nepochádzajú z prostredia, kde sa hovorí po slovensky, ale v ostatných oblastiach, ktorým sa venuje, neprináša takmer nič nové. Za bezprecedentné  negatívum považuje, že v dokumente, ktorý má platiť najbližších desať rokov, chýba zmienka o podpore pastorácie s Rómami. Je nenahraditeľná a je obrovskou pomocou pre štát, vyhlásilo KDH.

Chápeme, že sme v čase pandémie citliví na prijatie akejkoľvek novej legislatívy či strategického dokumentu. Ani to nám však nemôže zabrániť v tom, aby sme ich pripravovali zodpovedne a správne. O to viac, keď sa chceme podobnými textami najbližšie roky riadiť,“  uviedol predseda KDH Milan Majerský k stratégii. „Žiadame vládu, aby dokument prepracovala. Keďže niektorí naši starostovia majú aktívne a osobné skúsenosti s touto problematikou, radi sa zapojíme do konzultácie úprav a sme pripravení doplniť návrhy,“ dodal Majerský.

Problémom je, že nová stratégia nespomína pastoráciu Rómov. „Keby som nemal v obci pastoráciu Rómov, moja práca by bola niekoľkonásobne ťažšia,“ hovorí starosta obce Krížová Ves Jozef Grivalský, ktorý sa v rómskej osade v obci venuje projektu svojpomocnej výstavby. „S miestnym kňazom, ktorý sa venuje pastorácii Rómov, spolupracujeme v mnohých oblastiach – od vzdelávania, cez aktivity s deťmi a formačnú prácu s dospelými, až po dôstojné bývanie,“ približuje starosta Krížovej Vsi, kde aktuálne žije 1678 Rómov.

Starostka najväčšej obce na Slovensku Smižany Miroslava Szitová hovorí, že spolupráca s cirkvou je súčasťou úspešnej a zmysluplnej práce samosprávy, pričom duchovná služba často dopĺňa i začína obecnú prácu s obyvateľmi z rómskych komunít. „Hovoriť v strategickom dokumente o inklúzii Rómov bez toho, aby sa spomenul dôležitý formačný prvok v práci s Rómami, považujeme za bezprecedentný nedostatok strategického dokumentu na také dlhé obdobie„, uzatvára členka predsedníctva KDH a regionálna poslankyňa Martina Holečková. 

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH žiada vytvorenie ministerstva športu SR

Kresťanskodemokratické hnutie navrhuje zriadiť samostatné ministerstvo športu. Kým vyspelé krajiny si uvedomujú jeho dôležitosť, u nás je šport na chvoste záujmu vlády. Negatívnymi hrozbami sú výpadok

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.