KDH žiada vládu prepracovať stratégiu Rómov, neprináša nič nové

Kresťanskodemokratické hnutie žiada vládu, aby prepracovala Stratégiu rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030. Približne 60-stranový dokument síce hovorí po prvýkrát o špecifickosti vyučovania v školách, ktorých žiaci nepochádzajú z prostredia, kde sa hovorí po slovensky, ale v ostatných oblastiach, ktorým sa venuje, neprináša takmer nič nové. Za bezprecedentné  negatívum považuje, že v dokumente, ktorý má platiť najbližších desať rokov, chýba zmienka o podpore pastorácie s Rómami. Je nenahraditeľná a je obrovskou pomocou pre štát, vyhlásilo KDH.

Chápeme, že sme v čase pandémie citliví na prijatie akejkoľvek novej legislatívy či strategického dokumentu. Ani to nám však nemôže zabrániť v tom, aby sme ich pripravovali zodpovedne a správne. O to viac, keď sa chceme podobnými textami najbližšie roky riadiť,“  uviedol predseda KDH Milan Majerský k stratégii. „Žiadame vládu, aby dokument prepracovala. Keďže niektorí naši starostovia majú aktívne a osobné skúsenosti s touto problematikou, radi sa zapojíme do konzultácie úprav a sme pripravení doplniť návrhy,“ dodal Majerský.

Problémom je, že nová stratégia nespomína pastoráciu Rómov. „Keby som nemal v obci pastoráciu Rómov, moja práca by bola niekoľkonásobne ťažšia,“ hovorí starosta obce Krížová Ves Jozef Grivalský, ktorý sa v rómskej osade v obci venuje projektu svojpomocnej výstavby. „S miestnym kňazom, ktorý sa venuje pastorácii Rómov, spolupracujeme v mnohých oblastiach – od vzdelávania, cez aktivity s deťmi a formačnú prácu s dospelými, až po dôstojné bývanie,“ približuje starosta Krížovej Vsi, kde aktuálne žije 1678 Rómov.

Starostka najväčšej obce na Slovensku Smižany Miroslava Szitová hovorí, že spolupráca s cirkvou je súčasťou úspešnej a zmysluplnej práce samosprávy, pričom duchovná služba často dopĺňa i začína obecnú prácu s obyvateľmi z rómskych komunít. „Hovoriť v strategickom dokumente o inklúzii Rómov bez toho, aby sa spomenul dôležitý formačný prvok v práci s Rómami, považujeme za bezprecedentný nedostatok strategického dokumentu na také dlhé obdobie„, uzatvára členka predsedníctva KDH a regionálna poslankyňa Martina Holečková. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*