KDH žiada Sulíka a ÚRSO zvolať energetický samit vlády, opozície a odborníkov

Vážna energetická situácia na Slovensku si vyžaduje nie silové riešenie, ale politickú zhodu na dlhodobom pláne. Kresťanskodemokratické hnutie preto vyzýva ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), aby zvolali energetický samit za účasti koalície, opozície a odbornej verejnosti. Dohoda naprieč politickým spektrom má zabezpečiť trvácne a účinné podmienky, ktoré stabilizujú energetické prostredie.

Slovensko potrebuje koalično-opozičnú dohodu, ako ďalej s energetikou, aby sa zmenou politickej moci stále nanovo nemenili aj základné východiská a potreby štátu. Musíme spoločne dovidieť ďalej, ako len za najbližší rok či dva,“ upozorňuje predseda Konzília KDH Peter Belinský. To je podľa neho možné iba odbornou diskusiou opozitných táborov na najvyššej úrovni. Energetický samit by podľa neho mal priniesť memorandum s jasnými prioritami. 

,,Stúpajúce ceny energií sú dnes veľkou výzvou nielen pre Slovensko a podľa odhadov nás čaká ďalšia veľká skúška v januári budúceho roka. Určite však nebude posledná. Musíme byť pripravení reagovať na aktuálny vývoj, ktorý určujú aj záväzky voči Európskej únii v oblasti znižovania CO2. Ale táto reakcia štátu musí byť maximálne pružná a efektívna,“ zdôrazňuje Belinský s tým, že Slovensko síce má zadefinovanú energetickú koncepciu, ale treba ju prispôsobiť aktuálnym podmienkam. 

Minister hospodárstva a regulačný úrad prisľúbili kroky na obmedzenie rastu cien energií, avšak domácnosti či podniky sa nevyhnú zvýšeným výdavkom. ,,Aktuálne navýšenie cien energií by malo byť kompenzované sociálne odkázaným skupinám obyvateľstva, a to adresnou formou v réžii ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny,“ uzavrel Belinský.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*