KDH žiada vládu zasadiť sa o vznik národného múzea obetí komunizmu

Tridsaťtri rokov od Nežnej revolúcie je dostatočný čas na to, aby Slovensko konečne vybudovalo národné múzeum obetí komunizmu. Zvlášť v období značnej radikalizácie spoločnosti by múzeum varovalo verejnosť pred návratom do totality a vláda Eduarda Hegera by sa za jeho zriadenie mala jasne zasadiť. Pri príležitosti výročia Novembra 1989 to vyhlásilo Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré zároveň vyzýva verejných predstaviteľov, aby vrátili úctu k opačnému názoru a konštruktívny dialóg do politickej komunikácie a verejného života.

„Národné múzeum obetí komunizmu by bol jeden z dôležitých prvkov, ktorý by upozorňoval, že život v slobode nie je samozrejmý a varoval by pred hrôzami návratu k totalitnému režimu. Spomínali by sme si tak na ľudí, ktorí trpeli v období zločineckého komunistického režimu v rokoch 1948 až 1989 a ktorí sa významne podieľali na tom, že tento režim napokon padol,“ uviedol predseda KDH Milan MAJERSKÝ.

Vláda podľa neho nemá na čo čakať a s úctou k obetiam našich predkov i vedomá si obáv z radikalizácie spoločnosti by mala čo najskôr vykonať konkrétne kroky, aby múzeum v dohľadnej dobe naozaj vzniklo.

Komunistická diktatúra v rokoch 1948 až 1989 zasiahla vo vtedajšom Československu všetkých občanov, najmä však tých, ktorí sa jej snažili vzoprieť. Za toto obdobie odsúdili a uväznili na Slovensku vyše 70-tisíc ľudí. Mnohí sa už nevrátili späť a vo väzení umreli. Neoprávnené rozsudky smrti vykonal režim nad piatimi desiatkami ľudí. Nútenými prácami prešlo vyše 13-tisíc občanov. Režim internoval takmer 5-tisíc rehoľníčok a rehoľníkov,“ priblížil člen vedenia KDH a historik Jozef HAJKO.

Hnutie KDH, ktoré ako jediná z dnes pôsobiacich politických strán – vzišlo z pôsobenia podzemnej cirkvi a hodnôt Nežnej revolúcie, zdôrazňuje, že vybudovanie národného múzea obetí komunizmu prispeje k zveľadeniu historickej pamäte medzi občanmi Slovenskej republiky, čo sa ukazuje ako stále naliehavejšie.

Kresťanskí demokrati zároveň vyzývajú všetkých verejných predstaviteľov na Slovensku, aby do politickej komunikácie a verejného života vrátili úctu k opačnému názoru a konštruktívny dialóg.

33 rokov od Nežnej revolúcie je naša spoločnosť silno rozdelená na pozadí viacerých tém, ako sú napríklad pandémia, vojna na Ukrajine či radikalizácia mládeže. K polarizácii výrazne prispievajú politici, ktorí často arogantne získavajú politické body na rozdeľovaní a znevažovaní tých, ktorí majú iný názor alebo odlišný postoj. Toto uprednostňovanie konfliktov, nezmyselných hádok a osočovania zo strany verejných predstaviteľov vedie k rastu napätia a neistoty ľudí. Je povinnosťou politikov zastaviť to, kým je čas,“ apeluje podpredseda KDH Marián ČAUČÍK.

V novembri 1989 podľa neho chcela spoločnosť nielen zmenu od totalitného systému k demokracii. Ale aj zmenu od vulgárnej politiky a arogancie moci jednej strany ku kultivovanému dialógu a sile slušného hlasu každého občana. „Dnes viac ako inokedy potrebujeme všetci počuť rozhodný hlas politických aj nepolitických autorít, ktorý nás bude inšpirovať k zmiereniu a pokoju. Potrebujeme nádej, z ktorej môže vyrásť vízia pre našu krajinu ako dobré miesto pre život,“ uzavrel Čaučík.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.