Lieky zadarmo nie sú úplne zadarmo, pri mnohých treba doplatok

Nie je pravda, že lieky zadarmo pre deti, dôchodcov a ZŤP sú úplne zadarmo, ako tvrdí Sme rodina. Od apríla tohto roku štát síce preplatí liek, ale iba do hodnoty najlacnejšieho lieku s danou účinnou látkou, zvyšok musia doplatiť rodičia. Doplatky na lieky, zdravotnícke potreby alebo dietetické potraviny totiž vláda úplne nezrušila. Upozorňuje tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.


„Ak dieťa potrebuje z danej kategórie drahší liek, rodič bude uhrádzať doplatok, akurát bude znížený o sumu, ktorá sa dopláca za najlacnejší liek v príslušnej skupine,“ vysvetľuje Kolejáková. Za nezmysel označuje určenie vekovej hranice detí do 6 rokov pri doplatkoch za lieky. ,,Nerozumiem, prečo rozdeľujeme deti do skupín od-do, akoby deti nad 6 rokov nebývali choré a nemali nárok na aspoň čiastočnú úľavu z doplatkov,“ zdôrazňuje. 

Opatrenie ovplyvní svojou účinnosťou od januára 2022 aj dôchodcov a ZŤP pacientov, pretože tí často pri svojich diagnózach nemôžu siahnuť po lacnejších variantoch liekov z kategórie a potrebujú práve ten najdrahší. ,,Ak vláda hovorí o splnených sľuboch pri liekoch zadarmo, nech zároveň pravdivo povie aj to, ako to reálne funguje v praxi a komunikuje problematiku otvorene a komplexne, nielen čiastočne. Inak ide len o marketingové zavádzanie občanov,“ uzatvára Kolejáková.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*