Lieky zadarmo nie sú úplne zadarmo, pri mnohých treba doplatok

Nie je pravda, že lieky zadarmo pre deti, dôchodcov a ZŤP sú úplne zadarmo, ako tvrdí Sme rodina. Od apríla tohto roku štát síce preplatí liek, ale iba do hodnoty najlacnejšieho lieku s danou účinnou látkou, zvyšok musia doplatiť rodičia. Doplatky na lieky, zdravotnícke potreby alebo dietetické potraviny totiž vláda úplne nezrušila. Upozorňuje tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.


„Ak dieťa potrebuje z danej kategórie drahší liek, rodič bude uhrádzať doplatok, akurát bude znížený o sumu, ktorá sa dopláca za najlacnejší liek v príslušnej skupine,“ vysvetľuje Kolejáková. Za nezmysel označuje určenie vekovej hranice detí do 6 rokov pri doplatkoch za lieky. ,,Nerozumiem, prečo rozdeľujeme deti do skupín od-do, akoby deti nad 6 rokov nebývali choré a nemali nárok na aspoň čiastočnú úľavu z doplatkov,“ zdôrazňuje. 

Opatrenie ovplyvní svojou účinnosťou od januára 2022 aj dôchodcov a ZŤP pacientov, pretože tí často pri svojich diagnózach nemôžu siahnuť po lacnejších variantoch liekov z kategórie a potrebujú práve ten najdrahší. ,,Ak vláda hovorí o splnených sľuboch pri liekoch zadarmo, nech zároveň pravdivo povie aj to, ako to reálne funguje v praxi a komunikuje problematiku otvorene a komplexne, nielen čiastočne. Inak ide len o marketingové zavádzanie občanov,“ uzatvára Kolejáková.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.