Ľudia doplácajú na neadresnú pomoc vlády, potrebujeme zákon o energetickej chudobe

KDH vyzýva dočasné poverenú vládu, aby urýchlene konala v rámci svojich kompetencií a prijala zákon o energetickej chudobe. Slovensko čakajú predčasné voľby a vláda nerobí nič iné, len hádže horúci zemiak do rúk svojej nástupkyni, ktorá bude koncom tohto roka čeliť vážnym problémom, na čo doplatí nielen nová vláda, ale najmä občania Slovenska. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie.

Ľudia cítia, že ceny energií sú vážny problém, hoci tohtoročné zvýšenie cien elektriny, plynu a tepla nie je výrazné. Podľa posledného prieskumu zasiahli vyššie ceny 44 percent Slovákov a 6 percent z nich (150 – tisíc ľudí) si dokonca muselo nájsť druhú prácu, aby dokázalo platiť účty.

 „Riešením, na ktoré KDH upozorňuje už viac ako rok, je prijatie zákona o energetickej chudobe. Podľa neho by sa odstupňovaná pomoc poskytovala tým najzraniteľnejší,“ vysvetľuje člen vedenia KDH a ekonomický expert Jozef Hajko.

Podľa jeho slov sa vláda v januári zmohla iba na prijatie strategickej koncepcie o energetickej chudobe, pričom postupovať podľa nej by sa malo až o dva či tri roky. Avšak ľudia potrebujú v čase rekordnej inflácie peniaze adresne a teraz.

,,Vláda aktuálne garantuje ľuďom len malý nárast cien oproti vlaňajšku. Čo však bude budúci rok, keď ceny budú musieť ísť výrazne hore? Súčasný systém dotovania sa nedá udržiavať dlhodobo, raz sa to musí skončiť a niekto to bude musieť zaplatiť,“ dodáva Jozef Hajko.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Výzva ministrovi dopravy

KDH vyzýva ministra dopravy Andreja Doležala, aby vysvetlil medializované informácie o zmluvách za 2 milióny eur pre firmu Betamont, kde v minulosti ako konateľka figurovala

KDH rozširuje rady o experta Andreja Žiarovského

Kresťanskodemokratické hnutie pokračuje v rozširovaní tímu o odborníkov na jednotlivé rezorty. Expertom KDH na energetiku a bezpečnosť sa stal rešpektovaný odborník Andrej Žiarovský, pôsobiaci v riadiacich pozíciách najmä slovenských

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.