Majitelia bytov na Slovensku sa veľmi často nevedia dovolať spravodlivosti a pri sporoch s bytovými správcami ťahajú za kratší koniec. KDH preto navrhuje zriadiť inštitút bytového ombudsmana a upraviť zákon o vlastníctve bytov, ktorý umožní sankcie voči správcom, zjednoduší systém kontroly až štyroch ministerstiev a nariadi audit každé tri roky.
,,Majitelia majú vo vzťahu k správcovi domu neraz zviazané ruky a nedokážu presadiť vlastné práva pri porušení jeho povinností. Je to aj preto, že súčasný zákon neumožňuje správcom udeliť žiadne sankcie, čím sa výrazne znižuje vymožiteľnosť dodržiavania ich úloh,“ vysvetľuje člen Predsedníctva KDH Peter Berinšter. Situáciu podľa neho komplikuje aj nezmyselný systém štyroch ministerstiev, ktorý robí proces dovolania sa spravodlivosti prakticky neúčinným. V praxi totiž ministerstvo financií zastrešuje zákon o vlastníctve bytov a ministerstvo vnútra kontroluje živnosť a podnikanie správcov. Ministerstvo dopravy zasa bez spomenutej možnosti sankcií určuje podmienky činnosti a rezort hospodárstva kontroluje poskytovanie služieb správcov.
,,Takýto komplikovaný systém kontroly výrazne zhoršuje situáciu a majitelia bytov sú bezmocní. Túto chaotickú štruktúru navrhujeme zjednodušiť, a to zriadením inštitútu bytového ombudsmana. Ten bude dohliadať na dodržiavanie práv a povinností správcov bytov,“ navrhuje Berinšter. Zriaďovateľom úradu bytového ombudsmana by mohol byť Najvyšší kontrolný úrad. Člen Predsedníctva KDH zároveň zdôrazňuje, že správca by mal vykonávať audit každé tri roky, prípadne do troch mesiacov na vyžiadanie 10 percent majiteľov bytov. „Keď totiž bytový správca hospodári s verejnými financiami, majitelia bytov musia vedieť, na čo sú používané,“ uzatvára Peter Berinšter.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party