Matovič daňou pre Slovnaft riskuje ďalšie zdražovanie i rokovania s EÚ

Nové dane pre Slovnaft nielenže nevyriešia dostupnosť ropy, ale ešte aj hazardujú s ďalším zdražovaním pohonných hmôt i celkovou infláciou na Slovensku. Uprostred európskych rokovaní o prechodnom období potrebnom na zmenu technológie pre spracovanie ropy tento krok zároveň ohrozuje výnimku pre Slovensko. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie.

Návrh mimoriadne zdaniť ruskú ropu spracovanú na Slovensku rafinériou Slovnaft považuje hnutie za ďalšiu „atómovku“ ministra financií Igora Matoviča s pekným marketingom, ale veľmi nejasným výsledkom.

Namiesto toho, aby sa vláda sústredila na zníženie cien benzínu a nafty, ktoré trápia bežných ľudí i podnikateľov, prichádza s novou daňou pre domácu rafinériu Slovnaft. Hoci Matovič očakáva od rafinérie prísľub, že toto opatrenie neovplyvní ceny jej produktov, riskuje, že nová daň môže byť dôvodom na ďalšie zvyšovanie cien pohonných hmôt a celkovej inflácie na Slovensku,“ vysvetľuje ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

Toto opatrenie navyše prichádza v čase, keď Európska únia v rámci šiesteho balíka sankcií zatiaľ neúspešne rokuje o úplnom zákaze dovozu ropy z Ruska a keď žiadateľmi o výnimky sú práve Slovensko a Maďarsko.

Kroky ministra financií vyznievajú ako snaha vymôcť od domáceho spracovateľa novú daň a nabádať ho, aby ostal pri využívaní ruskej ropy. Žiadať v takejto atmosfére EÚ o výnimky na pokračovanie dodávok z Ruska či o finančné prostriedky potrebné na zmenu technológie v Slovnafte, aby sa prispôsobil spracovaniu neruskej ropy, je neobhájiteľné,“ zdôrazňuje Hajko.

Vláda by sa podľa kresťanských demokratov mala popri opatreniach na stabilizovanie či zníženie cien pohonných látok zamerať zvlášť aj na ich budúcu dostupnosť v prípade, že ruská ropa a nafta prestanú tiecť do Európskej únie.

Pripomíname vláde, že zastavenie dodávok môže nastať aj po jednostrannom kroku Ruska. Vláda musí prioritne prichystať scenár, ako bude v takejto situácii postupovať. Nové dane z ruskej ropy to nevyriešia,“ uzavrel Hajko.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*