Mestá, obce a župy vo vládnom chaose ukázali, že je čas dokončiť reformy a posilniť ich

Keď bolo najťažšie, mestá, obce a župy pomohli zvládnuť ťažkú pandemickú situáciu. Ukázali, že sú schopné a pripravené na decentralizáciu. Je najvyšší čas posilniť ich kompetencie a konečne dokončiť reformu verejnej správy a volebného zákona. Vyhlásil to predseda KDH Milan Majerský. 

Kým dôvera vlády bezprecedentne padla, vplyv a sila miest, obcí a regiónov naopak výrazne vzrástli. Počas pandémie ukázali nielen to, že najlepšie poznajú problémy ľudí, ale dokážu vyriešiť aj nečakané a operatívne úlohy najvyššej náročnosti,“ uviedol Majerský. Líder hnutia, ktoré má najviac starostov a primátorov (220) i miestnych a regionálnych poslancov (2994), volá po reformách, ktoré majú pomôcť riešiť skutočné problémy ľudí v ich regiónoch.

Dnes už podľa neho nestojí otázka, či potrebujeme dokončiť reformu verejnej správy a jej decentralizáciu, ale kedy sa tak stane. „Roky počúvame, že to nie je téma dňa. Ale pandémia jednoznačne potvrdila, že o posilnení miest, obcí a regiónov kompetenčne i finančne musíme okamžite začať vážnu debatu,“ zdôraznil Majerský s tým, že téma nesmie znova zapadnúť prachom.

Dotiahnime však aj zmenu volebného zákona a zaveďme 8 volebných obvodov pre voľby do NR SR. Ľudia si tak budú môcť zvoliť poslanca zo svojho regiónu. Ten môže na národnej úrovni riešiť problémy, ktoré ich trápia tam, kde žijú a pracujú,“ apeluje líder kresťanských demokratov s tým, že nie je správne, že tretinu NR SR dnes tvoria poslanci z Bratislavy.

O regióny sa podľa neho musíme oprieť nielen, keď nás donúti výnimočná situácia, ale vždy, keď to potrebuje občan. „Ak pomôžeme rásť obciam, mestám a župám, bude rásť celé Slovensko,“ podčiarkuje Majerský.

Predseda KDH zároveň upozornil, že pandémia Covid-19 nie je jediná, ktorá sužuje Slovensko. Už pridlho podľa neho zápasíme s pandémiou korupcie a klientelizmu, ku ktorým sa pridala epidémia populizmu a neodbornosti.

Žijeme v napätí a neistote a ľudia sú z toho už vyčerpaní. Mnohých dnes trápia existenčné problémy a potrebujú okamžitú pomoc. Vidíme však, že takzvané antisystémové strany nedokážu zaviesť systém, ktorý Slovensko nutne potrebuje spolu s odbornosťou a poctivosťou,“ zhodnotil Majerský s tým, že len systém, odbornosť a poctivosť pritom dokážu obnoviť stratenú dôveru u ľudí.

Vláda podľa neho musí urobiť všetko preto, aby ľudia neboli nútení opúšťať svoje domovy a mohli vo svojej obci, meste, regióne či na Slovensku zostať dôstojne žiť. „Stane sa to vtedy, keď občania uvidia konkrétne riešenia vo všetkých dôležitých oblastiach, ako sú napríklad zdravie, vzdelávanie, spravodlivá sociálna politika, ale tiež podpora rodín aj v iných oblastiach. KDH takéto riešenia v najbližšom období postupne predstaví,“ doplnil Majerský.

KDH dnes predstavilo aj novú víziu a komunikáciu, ktorej súčasťou je zmena vizuálu i loga. „Vnútri hnutia sme sa nachystali, dôkladne si nastavili zrkadlo. Dnes sme pripravení meniť Slovensko,“ uzavrel predseda KDH.  Viac o novej vízii hnutia nájdete na 2021.kdh.sk.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*