Ministerke Dolinkovej sme dali na stôl opatrenia na záchranu detských pohotovostí. Neprijala ich a išla vlastnou cestou rušenia a skracovania hodín

KDH upozorňuje, že ministerka Dolinková problematiku detských pohotovostí riešila po svojom, čoho výsledkom je, že od dnešného dňa bude Ambulantná pohotovostná služba (APS) pre deti otvorená len do 20:00. Zároveň desať detských pohotovostných ambulancií dnešným dňom končí a detskí pacienti budú musieť v prípade potreby dochádzať do vzdialenejších okresov. Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že všetky návrhy, ktoré ministerke priniesli na stôl, odignorovala a jej rokovania ostali bez výsledku a alternatívnych riešení sa detskí pacienti a ich rodičia nedočkali.  

,,Rezortu zdravotníctva sme navrhovali niekoľko opatrení. Napríklad zlúčiť pohotovosti pre dospelých a pre deti. Zachovať samostatné detské pohotovosti pri akútnych nemocniciach a zabezpečiť telefonickú konzultačnú a triediacu službu pred návštevou APS či rozšíriť možnosti slúžiť APS na všetky lekárske špecializácie,“ vymenúva návrhy poslanec KDH Peter STACHURA a dopĺňa aj riešenie umožniť lekárom APS pracovať nielen v ambulancii, ale aj ,,na telefóne“ a preniesť kompetencie ohľadom PAS z rezortu zdravotníctva na Vyššie územné celky (VÚC).

,,Riešenia tohto problému malo ministerstvo pretaviť do zmeny legislatívy a pracovať na udržateľnom programe APS, no nič také sa neudialo. Naopak, ministerstvo zdravotníctva túto problematiku dlhodobo prehliadalo. Za túto ľahkovážnosť nesie plnú zodpovednosť pani ministerka Zuzana Dolinková a strana Hlas, ktorá ju do funkcie nominovala,“ dodáva STACHURA.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*