Kríza dialógu, ktorú dnes pozorujeme, presiakla tak vnútroštátnu politiku, ako aj zahraničnú politiku. KDH preto vyzýva na dialóg nielen v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine, ale aj pri rokovaniach o ústavných návrhoch, na ktoré listom predsedu KDH Milana Majerského lídrom tak opozičných, ako aj koaličných strán, pozývajú kresťanskí demokrati na úprimnú, otvorenú a odbornú diskusiu. Jedine dialógom sa dajú riešiť veci v prospech trvalého mieru a bezpečnosti, súdržnosti a prosperity.
Miriam Lexmann, europoslankyňa KDH: „KDH od začiatku vojny podporuje všetky možné kroky k tomu, aby bol nastolený spravodlivý mier a bezpečnostné záruky, aby bol tento mier trvalý.“
Želáme si preto, aby rokovania pokračovali aj po zlyhaní komunikácie medzi prezidentom Trumpom a Zelenským. Miriam Lexmann dodáva: „KDH neukazuje prstom na jednu alebo druhú stranu, kto urobil chybu, ale, naopak, vyzýva na opätovný dialóg. Mier si vyžaduje otvorenosť, trpezlivosť a veľkú mieru pokory zo všetkých strán.“
Rovnako EÚ musí aktívne pristupovať k dosiahnutiu spravodlivého a udržateľného mieru na Ukrajine, založeného na realistických dohodách a zárukách. Toto by malo byť aj základom slovenskej zahraničnej politiky. Naša zahraničná politika nesmie stáť na hneve, prázdnej rétorike a roztržkách, ale na premyslených skutkoch, ktoré sú v záujme SR. Slovensko je malá krajina, ale aj tak môže zohrať dôležitú úlohu v podpore konštruktívneho dialógu a úprimnej snahe hľadať riešenia. Vyzývame naše politické autority, aby súčasné diplomatické napätie neviedlo k podkopávaniu vzťahov medzi Európou a USA a povýšeneckému komentovaniu našich partnerov. Miriam Lexmann preto zdôrazňuje: „Vyzývam vládu SR, aby sa pridala k iniciatíve talianskej premiérky Giorgie Meloni na zorganizovanie samitu Európa – USA a konštruktívne prispela k hľadaniu riešení na nadchádzajúcom samite EÚ.“
Jedným z príkladov veľmi zlej reakcie na súčasnú situáciu by bolo spochybňovanie transatlantických vzťahov EÚ s USA a začatie ich nahrádzania úvahami o spojenectve s Čínou, ako to vidíme zo strany ako vládneho SMERu, tak aj opozičného Progresívneho Slovenska. Bolo by to veľkou chybou.
Európska únia sa musí postaviť na vlastné nohy, riešiť vlastnú konkurencieschopnosť, revidovať škodlivé politiky, ktoré nás ekonomicky ničia. Miriam Lexmann, europoslankyňa za KDH: „Príkladom je naivný Green Deal, ktorý nemá nič spoločné s ochranou klímy, pretože to je len iracionálnym vyhadzovaním miliárd von oknom. Ako sme v KDH veľa krát opakovali, EÚ sa má sústrediť na to, čo je jej hlavnou úlohou – riešenie konkurencieschopnosti a bezpečnosti a nevstupovať do suverenity členských štátov.“
Viliam Karas, podpredseda KDH: „Čelíme kríze dialógu – tak doma ako aj v zahraničí. KDH práve preto prišlo s návrhom našich ústavných zmien, na ktorých sme pracovali veľmi dlho spoločne s expertmi a ktoré presadzujeme v našom programe už 35 rokov. My si ctíme partnerský dialóg – preto dnes predseda KDH Milan Majerský posiela listy predsedom politických strán s prosbou o stretnutia, na ktorých chceme s našimi partnermi diskutovať úprimne, vecne – a to tak s opozičnými aj koaličnými stranami.“
Cieľom návrhu ústavného zákona z dielne KDH je posilnenie zakotvenia členstva Slovenskej republiky v Európskej únii a NATO prostredníctvom jednoznačného zakotvenia pravidla, že z týchto organizácii nie je možné vystúpiť bez vyjadrenia súhlasu ľudu prostredníctvom referenda. V kontexte takéhoto posilnenia ochrany nášho členstva v EÚ a NATO navrhujeme zvýrazniť a opätovne jednoznačne potvrdiť suverenitu Slovenskej republiky v základných kultúrno-etických otázkach. EÚ sa musí venovať najmä bezpečnosti a mieru v Európe, konkurencie schopnosti a ekonomike.
Návrh ústavného zákona ďalej zvýrazňuje ochranu niektorých základných práv. Ide najmä o témy slobody výhrady svedomia, práva rodičov v oblasti výchovy a vzdelávania či ochrany žien pred vykorisťovaním prostredníctvom tzv. surogátnych materstiev. Ďalej ide o posilnenie niektorých princípov demokratického fungovania štátu, a to jednako v oblasti posilnenia záväznosti predvídateľných legislatívnych pravidiel na ústavnú úroveň a tiež ústavné zakotvenie špecializácie boja proti korupcii a organizovanému zločinu.
Sme presvedčení o tom, že vo všetkých bodoch ide o aktuálne témy, ktoré prispejú k vyjasneniu si kompetencií, posilnia demokratické zásady a zvýšia ochranu ľudských práv.
Viliam Karas, podpredseda KDH: „Preto dnes KDH odosiela listy predsedom všetkých parlamentných politických strán s pozvánkou na bilaterálne rokovania o týchto ústavných prioritách. Nie je pre nás podstatné, pod akým číslom tlače budú prijaté dobré návrhy. Záleží nám však na tom, aby išlo o návrhy, ktoré nenarušia naše európskej ukotvenia, ale práve naopak, našu suverenitu zvýraznia práve v európskom kontexte a skutočne prispejú k ochrane našej kultúrnej identity, základných práv a demokratického smerovania SR.
Veríme, že sa nám podarí stretnúť sa so všetkými politickými stranami, a že nájdeme konsenzus a prienik ešte do začiatku marcovej parlamentnej schôdze.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party