Na nečinnosť a chaos vlády v boji proti energokríze začína doplácať celé Slovensko

Ohlásenie zastavenia výroby v podniku Slovalco v Žiari nad Hronom zapadá do chaotickej politiky vlády v čase energetickej krízy. Na nečinnosť a nedostatočné opatrenia vlády postupne dopláca celá slovenská ekonomika, pričom krach Slovalca je len spustením nebezpečného trendu v priemysle. Slovensku hrozí, že po nezvládnutí energetickej krízy sa do problémov dostanú ďalšie firmy, nastúpi masové prepúšťanie a rast nezamestnanosti. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie.

Napriek avizovaným opatreniam vlády o zastropovaní cien z konca minulého roka dostávajú v týchto dňoch domácnosti a firmy zálohové faktúry na odber tepla a elektriny v násobkoch vlaňajších. Vláda sa zmohla iba na to, že sľubuje nápravu.

,,Vláda počas väčšiny uplynulého roka neúspešne zápasila s problémami a namiesto toho, aby prijala systémové opatrenia, zahlcovala sa vlastnými malichernými vnútrokoaličnými spormi a márnou snahou prijať kvalifikované manažérske rozhodnutia v energetike,“ vysvetľuje ekonomický expert a člen vedenia KDH Jozef Hajko. Výsledkom je podľa jeho slov to, že napriek vládnym prísľubom a avizovaným opatreniam dnes nikto presne nevie, s čím môže počítať,  koľko bude platiť za energie a akú pomoc mu vláda poskytne.

KDH v minulom roku viackrát upozorňovalo vládu na nutnosť zaujatia systémového postoja, na vytvorenie jednoznačnej a nárokovateľnej schémy pomoci pre firemný sektor. ,,Tak postupovali okolité štáty. Keďže naša vláda dlho tápala, aby napokon prišla len s nenaplnenými prísľubmi, vystavila slovenský priemysel vážnemu medzinárodnému konkurenčnému ohrozeniu,“ spresňuje Hajko.

Kresťanskí demokrati predložili minulý rok konkrétny návrh, aby sa na čas potrebný na preklenutie súčasných problémov výrazne znížili ceny emisných povoleniek. ,,To by pomohlo slovenským spoločnostiam s energeticky náročnou výrobou, kam patrí aj Slovalco. Nič také sa, žiaľ, nestalo, slovenská vláda toto opatrenie nepresadzovala. Namiesto toho sledujeme, že prichádza odstavenie prvej významnej slovenskej firmy,“ hovorí Hajko.

,,Potvrdzuje sa, že vláda, či už bola v legitímnej pozícii alebo dnes po vyslovení nedôvery dožíva v demisii, nedokáže zaujať principiálny postoj k riešeniu problémov domácností i firemného sektora,“ reaguje predseda KDH Milan Majerský.

Riešiť situáciu v dnešných podmienkach a pod neovládateľným časovým tlakom je mimoriadne náročné, zvlášť keď na Slovensku vládne kabinet bez dôvery parlamentu. ,,Povinnosťou dosluhujúcej vlády je zachrániť, čo sa dá, a odovzdať po parlamentných voľbách svojej nástupkyni Slovensko postihnuté čím menšími škodami,“ dodáva líder kresťanských demokratov.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*