Na rekonštrukciu si nebudete musieť požičiavať a peniaze dostanete dopredu

KDH bude pri účasti v budúcej vláde presadzovať masívnu rekonštrukciu 30-tisíc domov za jediný rok, a to do sumy 20-tisíc eur na jeden dom. Ten, kto splní kritériá, dostane peniaze vopred. Program bude zahŕňať všetky doterajšie formy pomoci, teda zateplenie, nové okná, výmenu vykurovacieho telesa či inštalovanie fotovoltických panelov.

Slovensko sa pustilo do programu podpory energetickej rekonštrukcie domov z Plánu obnovy a KDH to víta, ale účasný stav je pomalý a administratívne náročný. Do roku 2026 sa má obnoviť iba 30-tisíc rodinných domov. Pritom Slovensko ich potrebuje rekonštruovať viac ako desaťnásobok. 

„Na Slovensku musíme presadiť masívnu rekonštrukciu domov. Majitelia tak dosiahnu okrem vyššieho štandardu bývania aj úspory energie. To pomôže hlavne rozpočtom domácností, ktoré sú najviac zasiahnuté zvýšenými výdavkami na energie a potraviny. Ľuďom sa tak bude žiť lepšie,“ uviedol ekonomický expert a dvojka na kandidátke KDH Jozef HAJKO. 

Podľa Hajka treba celý proces prideľovania dotácií zjednodušiť a zlepšiť, aby sa v ňom ľudia vyznali. Žiadosti sa budú podávať elektronicky, počítačovo menej zdatným budú slúžiť obslužné body – napríklad v miestnych akčných skupinách rozložených po celom Slovensku. 

Kresťanskí demokrati chcú systém nastaviť tak, aby ten, kto splní prí- slušné kritériá, dostal peniaze vopred, a to buď vo forme poukážky alebo priamo prevodom na účet. Príkladom pomoci pre sociálne odkázaných a dôchodcov je český program Nová zelená úsporám, v ktorej vyplácajú peniaze vopred. Našim partnerom v Česku to funguje, čo nám pri nedávnom rokovaní potvrdil minister životného prostredia Petr Hladík.

„Masívny program dá nové príležitosti pre slovenské stavebníctvo, ktoré medziročne pokleslo takmer o desatinu. Po rozbehnutí programu sa tak nebudú mať lepšie len majitelia domov, ale polepší si i ťažko skúšaný stavebný biznis. Rekonštrukcie starších neobývaných domov pomôžu zmierniť aj napätie na trhu s bytmi, kde je málo nehnuteľností a sťažujú sa možnosti na získavanie hypotekárnych úverov,“ vysvetľuje podpredseda KDH Igor JANCKULÍK. 

KDH tiež upozorňuje, že opatrenie je prínosom aj pre životné prostredie, ako aj pre mladých ľudí, aby si obnovením staršieho domu mohli vyriešiť otázku bývania tam, kde žijú a nemuseli opúšťať domáci región. Masívny program rekonštrukcie domov chce hnutie financovať zo súčasných zdrojov, ako sú Fond obnovy či eurofondy. Nové zdroje by chceli získať zo špeciálnych únijných schém a z príjmov z predaja emisných povoleniek, ktoré sa zhromažďujú v Envirofonde. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*