Najkrajšie lokality UNESCO prídu o milióny eur, rozhodli vládni poslanci

Štát vyškrtol dotácie na záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok v celkovej výške 2 690 000 eur z rozpočtu pre rok 2022. Upozorňuje na to člen predsedníctva KDH a mestský poslanec v Banskej Štiavnici Milan Kabina. 


Udialo sa tak na základe pozmeňujúceho návrhu poslancov Milana Vetráka (OĽANO) a Mariána Viskupiča (SaS), ktorí presadili, aby sa 2,69 milióna eur určených pre obce presunulo pod ministerstvo kultúry. Z dotácie, ktorá mala ísť obciam na záchranu a obnovu kultúrnych pamiatok svetového významu, zostala týmto krokom v rozpočte nula.

Tieto financie mali putovať priamo samosprávam, ktoré ich už majú zahrnuté vo svojich rozpočtoch na nasledujúci rok. Zo dňa na deň tak napríklad Banská Štiavnica príde o 820-tisíc eur, Bardejov o 530-tisíc eur, Levoča o ďalší pol milión či Kremnica o 300-tisíc eur,“ vysvetľuje Kabina.

Ešte pred rokom bol na tento účel rozpočtovaný dvojnásobok. Súčasná vláda najprv skrátila výšku pomoci pre najvýznamnejšie kultúrne a prírodné lokality Slovenska na polovicu. Dotknuté samosprávy to chápali ako nutnú racionalizáciu súvisiacu so svetovou pandémiou. Po prijatí pozmeňovacieho návrhu sa na záchranu a obnovu týchto pamiatok neušlo ani euro. „To sa už nedá chápať ako nevyhnutná racionalizácia, ale ako barbarstvo,“ hodnotí Kabina.

Ako ďalej zdôrazňuje, „hrdíme sa Spišským Hradom ako európskou pamiatkou. Obec Spišské Podhradie mala dostať 100-tisíc eur, ale nedostane nič. Považujem to zo strany poslancov vládnej koalície za prejav kultúrnej ignorancie a neúctu k nášmu dedičstvu svetového významu zapísaného v UNESCO. K takémuto dedičstvu by mal štát pristupovať osobitne a nie ho len „hodiť“ do akejsi široko koncipovanej dotačnej schémy ministerstva kultúry.“

Kabina tiež navrhuje prešetriť, či Slovensko neporušilo Dohovor o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Štát má podľa platného dohovoru vyvíjať nielen právne či administratívne, ale predovšetkým finančné opatrenia na ochranu a zachovanie dedičstva.

Iróniou je, že práve tri lokality zapísané v UNESCO Banská Štiavnica, Bardejov a Levoča nedostanú zo štátu nič. Nulu. Budú sa síce môcť o dotáciu uchádzať na ministerstve kultúry, ale otázne je, či vôbec a kedy ju dostanú. Výsledkom takejto úpravy štátneho rozpočtu je, že medzinárodné uznané najkrajšie prírodné a kultúrne dedičstvo, ktoré Slovenská republika má, nechávame napospas jeho postupnému úpadku a zániku,“ približuje Kabina.

Podľa poslanca NR SR Milana Vetráka sa uvedená zmena „zohľadní aj v ďalších rozpočtových rokoch“. Uviedol to v závere svojho pozmeňovacieho návrhu. 

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*