Návrh zákona o životnom partnerstve je v rozpore s ústavou

Aktuálne rokovaný návrh zákona v NR SR o životnom partnerstve z dielne poslanca Tomáša Valáška (PS) vníma KDH ako snahu nenápadne odkloniť Slovensko od jeho základných hodnôt. Kresťanskí demokrati upozorňujú na rozpor s Ústavou SR, ktorá jasne hovorí o manželstve a rodine ako o právom prednostne chránených inštitúciách. Preto nemôžeme v iných zákonoch zrovnoprávniť životné partnerstvo na ich úroveň. Inak by sa musela meniť ústava, s čím zásadne nesúhlasíme. Upozorňuje člen predsedníctva KDH a odborník na ústavné právo Marek Šmíd.

,,Nesúhlasíme s takýmto návrhom zákona, pretože zasahuje do slovenskej koncepcie manželstva a rodiny, a tým popiera naše základné hodnoty,“ vysvetľuje podpredseda KDH Marián ČaučíkŽivotné partnerstvo má podľa neho slúžiť ako náhrada manželstva pre rovnakopohlavné zväzky a hrozí, že povedie k novej definícii samotného manželstva. Takýmto spôsobom bola súdmi nanútená zmena definície manželstva aj pre rovnakopohlavné páry napríklad v susednom Rakúsku.

,,Návrh zákona diametrálne posúva základné právne princípy rodiny a manželstva na úroveň, ktorá môže na Slovensku spôsobiť  kultúrnu nesúrodosť,“ dopĺňa Šmíd. KDH stálo v roku 2014 za doplnením definície manželstva v ústave ako jedinečného zväzku medzi mužom a ženou. Toto ustanovenie je pre kresťanských demokratov zásadné pre vytváranie zdravého rodinného prostredia a perspektívnu budúcnosť krajiny.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.