Návrh zákona o životnom partnerstve je v rozpore s ústavou

Aktuálne rokovaný návrh zákona v NR SR o životnom partnerstve z dielne poslanca Tomáša Valáška (PS) vníma KDH ako snahu nenápadne odkloniť Slovensko od jeho základných hodnôt. Kresťanskí demokrati upozorňujú na rozpor s Ústavou SR, ktorá jasne hovorí o manželstve a rodine ako o právom prednostne chránených inštitúciách. Preto nemôžeme v iných zákonoch zrovnoprávniť životné partnerstvo na ich úroveň. Inak by sa musela meniť ústava, s čím zásadne nesúhlasíme. Upozorňuje člen predsedníctva KDH a odborník na ústavné právo Marek Šmíd.

,,Nesúhlasíme s takýmto návrhom zákona, pretože zasahuje do slovenskej koncepcie manželstva a rodiny, a tým popiera naše základné hodnoty,“ vysvetľuje podpredseda KDH Marián ČaučíkŽivotné partnerstvo má podľa neho slúžiť ako náhrada manželstva pre rovnakopohlavné zväzky a hrozí, že povedie k novej definícii samotného manželstva. Takýmto spôsobom bola súdmi nanútená zmena definície manželstva aj pre rovnakopohlavné páry napríklad v susednom Rakúsku.

,,Návrh zákona diametrálne posúva základné právne princípy rodiny a manželstva na úroveň, ktorá môže na Slovensku spôsobiť  kultúrnu nesúrodosť,“ dopĺňa Šmíd. KDH stálo v roku 2014 za doplnením definície manželstva v ústave ako jedinečného zväzku medzi mužom a ženou. Toto ustanovenie je pre kresťanských demokratov zásadné pre vytváranie zdravého rodinného prostredia a perspektívnu budúcnosť krajiny.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*