Nemať jednotný očkovací certifikát je absurdné, na chaos doplatia zase len ľudia

Je absurdné, že ani po dlhých mesiacoch boja s pandémiou nedokáže štát vydať potvrdenie o očkovaní, ktoré by akceptovali aj zahraničné krajiny. Vypadnutie Slovenska z dohody o voľnom cestovaní so susednými štátmi je ďalším potvrdením chaosu a nesystémovosti príslušných rezortov, uviedol podpredseda KDH Tomáš Merašický.  

Kým Česko sa medzičasom dohodlo s Poľskom, Maďarskom, Rakúskom a Nemeckom na vzájomnom uznávaní potvrdenia o očkovaní, Slovensko z dohody vypadlo. Dôvodom je chýbajúci národný očkovací certifikát v jednotnej podobe.

Je absurdné, že pri takej veľkej operácii, ako je očkovanie, sa zabudlo na takú triviálnu vec, ako je jednotné oficiálne potvrdenie. Dnes ich máme v teréne hneď v niekoľkých podobách, ale ani jedno nestačí na cezhraničný kontakt. Verím, že tento chaos kompetentní vyriešia vo veľmi krátkom čase,“ zdôrazňuje Merašický.  

Podľa KDH je kľúčové, aby táto situácia nespôsobila ľuďom nové starosti navyše. „Som si istý, že v spolupráci s NCZI a v koordinácii so špičkovými odborníkmi dokáže štát operatívne spätne vydať požadovaný národný certifikát pre zaočkovaných občanov. Bez toho, aby sme ich zaťažovali akoukoľvek administratívou, návštevou lekárov či úradov,“ apeluje predseda KDH Milan Majerský.

Hnutie upozorňuje, že nejednotná forma očkovacích potvrdení, ako aj neschopnosť informovať ľudí, že vakcinačné centrum je zatvorené, nepomáhajú v celkovej snahe zvýšiť účasť občanov na očkovaní, ktoré je dnes najúčinnejšou cestou v boji s pandémiou. Absencia jednotného očkovacieho preukazu podľa KDH spôsobuje aj značné hospodárske škody najmä v oblasti cestovného ruchu.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*