Nesúhlasíme so znížením prídavkov na dieťa a krátením príspevku na opatrovanie

KDH ako prorodinné hnutie vyslovene nesúhlasí so znížením prídavkov na dieťa na polovicu pre domácnosti mimo hmotnej núdze. Hnutie tiež nepodporí krátenie príspevku na opatrovanie pre poberateľov dôchodkovej dávky. Obe veci navrhuje odchádzajúca vláda povereného premiéra Ódora vo svojom súbore možných konsolidačných opatrení.

,,Návrh na zníženie prídavkov na dieťa pre domácnosti mimo hmotnej núdze ako prorodinné hnutie nemôžeme podporiť. V súčasnej dobe sa na Slovensku rodí najmenej detí v histórii, preto by sme mali ako poslanci odhodiť politické tričká, spojiť sa a prísť s návrhmi ako túto situáciu zvrátiť,“ hovorí expertka KDH na rodinnú a sociálnu politiku a novozvolená poslankyňa Martina HOLEČKOVÁ.

Pri krátení príspevku na opatrovanie si podľa HOLEČKOVEJ odchádzajúca vláda neuvedomuje aká kritická je situácia medzi opatrovateľmi na Slovensku. ,,Opatrovatelia sa o odkázaných starajú často 24 hodín denne a bez nároku na dovolenku, nemôžu si len tak povedať, že dnes neprídem do práce. Na Slovensku chýbajú tisíce opatrovateľov, ktorí odišli za prácou do zahraničia a musíme urobiť všetko preto, aby sme ich pritiahli naspäť domov. Preto budeme navrhovať zvýšenie príspevku pre domácich opatrovateľov o 500 eur mesačne, navýšenie platov pre ľudí pracujúcich v sociálnych službách o 50% ako i zvýšenie podielu výdavkov na sociálnu oblasť zo súčasných 0,8% HDP na európsku úroveň 1,7% HDP. Jedine tak docielime, že sa o našich blízkych, ale aj o nás samých, bude mať kto postarať.“

,,KDH sa bude v opozícii správať zodpovedne a uvedomuje si nutnosť konsolidovať verejné financie, preto sme pripravení s novovznikajúcou vládou rokovať o tom, ako verejné financie skonsolidovať takým spôsobom, aby to čo najmenej pocítili tí, ktorí pomoc štátu potrebujú najviac,“ dodáva ekonomický expert KDH a novozvolený poslanec Jozef HAJKO.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*