Novela zákona o energetike je neprijateľná. Vyzývame parlament za ňu nezahlasovať

Zdanenie nadmerných ziskov energetických firiem, ako ich navrhla vláda v novele zákona o energetike, neprinesie štátu nejaké výraznejšie príjmy, ani pokles cien elektriny. Navyše tak vláda dostane právomoc stanovovať výšku nových daní bez toho, aby jej návrhy schvaľoval parlament, čo je neprijateľné. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie a vyzýva poslancov Národnej rady SR (NR SR), aby za novelu zákona v tomto znení nezahlasovali.

Tento týždeň vláda schválila novelu zákona o energetike a požiadala Národnú radu SR (NR SR) o prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa nej ide o naplnenie nedávneho nariadenia EÚ o núdzovom zásahu s cieľom riešiť vysoké ceny energií.

,,Vláda očakáva, že ak zaťaží nadmerné príjmy výrobcov a dodávateľov elektriny vysokou 90-percentnou daňou, vyvolá to tlak na zníženie cien elektriny, lebo takto znehodnotený zisk sa im neoplatí dosahovať. Neprikladá však žiadnu analýzu, či to naozaj môže nastať,“ približuje ekonomický expert a člen vedenia KDH Jozef Hajko.

Ak by si podľa neho vláda spravila analýzu, musela by zaznamenať, že Slovenské elektrárne, dominantný výrobca elektriny v republike, dosahuje v súčasnosti iba mizivý zisk. ,,Budúci rok sa to nezlepší, lebo kontrakty na predaj elektriny sú už dávno podpísané, a to, čo vyprodukujú Slovenské elektrárne v novootvorenom treťom bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, má v zmysle dohody s vládou smerovať za zvýhodnené ceny domácnostiam,“ vysvetľuje Hajko.

Prijatím tohto zákona bude podľa KDH tlak na zníženie cien energie produkovanej na Slovensku minimálny. To je pravdepodobne hlavný dôvod, prečo k predloženému návrhu zákona chýba predbežná kalkulácia, aký príjem chce vláda získať vyrúbením osobitného odvodu.

,,Žiadne veľké zdroje potrebné na kompenzovanie vysokých cien energií pre firmy, samosprávy a domácnosti týmto spôsobom vláda nezíska a bude ich musieť hľadať inde, napríklad v pôžičkách, ako to avizovala v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok,“ upozorňuje Hajko.

Podľa kresťanských demokratov nenaplní táto novela na Slovensku ani pôvodný zámer sledovaný Európskou úniou. Môže však negatívne dopadnúť na menších výrobcov a obchodníkov s energiami. ,,Ak zákon schvália poslanci v parlamente v aktuálnom znení, vláda dostane do rúk významnú právomoc stanovovať výšku ich daňového zaťaženia. Ona bude určovať, od akej hranice sa bude ich zisk považovať za nadmerný a vyrubovať im naň 90-percentné zdanenie,“ zdôrazňuje predseda KDH Milan Majerský, podľa ktorého je takáto nová silná právomoc v rukách menšinovej vlády neprijateľná a oslabuje princípy právneho štátu.

 ,,Dane by mal naďalej kontrolovať parlament, zvlášť keď sú v ňom súčasné vládne strany zastúpené v menšine. Prijatie tohto zákona sa nesmie stať predmetom politického obchodu, lebo na to môžu doplatiť všetci v rozkolísanosti trhu s energiami,“ dodáva Majerský.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*