O príjem prišli stovky ľudí, ministerstvá nepripravili náhradný plán na podporu v nezamestnanosti

Ukončením projektu zapojenia nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva sa prerušil príjem stoviek ľudí v regiónoch, ktorí pracovali na pamiatkach. Je trestuhodné, že ministerstvá kultúry ani práce, sociálnych vecí a rodiny, pod ktoré projekt spadal, nepripravili náhradný plán na podporu v nezamestnanosti. Upozorňuje na to KDH.

,,Ministerka kultúry Milanová hovorí o náhrade tohto projektu z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácií. Ten však nie je primárne určený na obnovu a rekonštrukciu pamiatok a v žiadnom prípade nie je náhradou ani pokračovaním pôvodného projektu,“ konštatuje archeológ a poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Beljak a dodáva, že formy a pravidlá oboch projektov sú rozdielne. Výrazne stúpajú mzdové náklady na pracovníkov, ktoré nebudú poberateľom preplácané v plnej výške.

Problém je aj v dostupnosti žiadosti o dotácie pre podporu regionálneho rozvoja, ktorú môžu podávať neziskové organizácie či občianske združenia. ,,Samosprávy sa do projektu prihlásiť nemôžu. Museli by založiť neziskovku do 15. apríla, dokedy je nutné podať žiadosť. Ale povinnosťou je aj jej fungovanie, aby sa o danú dotáciu mohli vôbec uchádzať, čo nie je časovo možné,“ konštatuje Beljak a upozorňuje, že práve samosprávy zabezpečovali v pôvodnom projekte pre nezamestnaných takmer polovicu z 30 obnovovaných hradov na Slovensku. Pre KDH s najvyšším počtom starostov, miestnych a regionálnych poslancov ide o značné obmedzenie pomoci v regiónoch.

,,Kompetentné rezorty doteraz nenašli 3,5 milióna eur na pokračovanie a riešenie projektu zamestnanosti počas pandémie a nepodporili plán, ktorý fungoval počas viacerých vlád. Je to pre mňa nepochopené konanie zodpovedných,“ zdôraznil podpredseda KDH Igor Janckulík.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*