Odmietame pripravovaný návrh rezortu zdravotníctva k rozširovaniu možností potratov

Potichu pripravovaný návrh nového štandardu ohľadom umelého ukončenia tehotenstva z dielne ministerstva zdravotníctva KDH dôrazne odmieta. Podľa hnutia je najvyšší čas, aby sme sa začali zaoberať tým, ako zvrátiť klesajúcu pôrodnosť a nie, ako ešte uľahčiť prístup k ukončeniu života nenarodených detí. 

„Každé počaté dieťa by malo mať právo narodiť sa a každej žene musíme zabezpečiť čo najlepšie podmienky na dôstojný život tak, aby o umelom potrate nemusela ani uvažovať. Namiesto toho, aby sme sa ako spoločnosť a štát začali vážne zaoberať tým, ako zvrátiť trend klesajúcej pôrodnosti a zabezpečiť budúcnosť národa, sa zaoberáme novými možnosťami, ako ukončiť život nenarodených detí. Potrebujeme naopak vytvárať spoločnosť priateľskú a otvorenú deťom.“ vysvetľuje podpredseda KDH a zvolený poslanec do NR SR Marián ČAUČÍK. 

Ambíciou KDH je vytvárať také podmienky, v ktorých je materstvo podporované a uznávané. KDH chce tiež podporiť opatrenia na uľahčenie výchovy detí, zlepšenie dostupnosti čiastočných úväzkov a spravodlivé ohodnotenie práce matiek pri výchove detí.

Podľa kresťanských demokratov je zavádzajúce tvrdiť, že medikamentózna forma potratu je „zdravšia a bezpečnejšia“. Hnutie upozorňuje, že okrem traumy z toho, že matka je vystavená umelému potratu osamote niekoľko dní a pri plnom vedomí, tabletka prináša aj zdravotné riziká ako napr. nebezpečné krvácanie, ktoré takisto žena nemusí vedieť správne posúdiť.

„Potratová tabletka neznižuje výrazným spôsobom riziká a komplikácie pri umelom ukončení tehotenstva. Riziko silného krvácania, pokračujúceho tehotenstva alebo pozostatkov plodu v maternici je dokonca vyššie ako pri klasickom chirurgickom ukončení tehotenstva. Odbornú diskusiu o formách medicínskeho riešenia spontánnych resp. zamĺknutých potratov je potrebné realizovať oddelene od umelých ukončení tehotenstva,“ dopĺňa expert KDH na zdravotníctvo a zvolený poslanec do NR SR Peter STACHURA. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*