Odmietame účelové očierňovanie opozície premiérom Ficom na pôde EP

KDH v súvislosti s minulotýždňovou diskusiou v pléne Európskeho parlamentu (EP) odmieta neutíchajúce klamstvá koalície na čele s predsedom vlády. Bol to sám Robert Fico, ktorý išiel svoj frontálny útok na spravodlivosť konzultovať do Bruselu ako prvý s cieľom získať odobrenie. Keď neprišlo a Európska komisia (EK) vyjadrila pochybnosť, premiér neváha vinu hádzať na KDH a opozíciu, vrátane klamstva o tom, že podporuje, aby sa Slovensku odobrali eurofondy.

,,Akokoľvek nesúhlasíme s predloženým vládnym návrhom na zrušenie špeciálnej prokuratúry a osobitne s formou jeho schvaľovania, KDH sa zásadne dištancuje od prenášania tejto vnútropolitickej témy na pôdu EP. Otázky fungovania prokuratúry a nastavenie vhodnej trestnej politiky štátu patria predovšetkým do kompetencie členských štátov, samozrejme rešpektujúc prevzaté záväzky pri ochrane spoločných zdrojov EÚ. V tejto súvislosti dôrazne odmietame očierňovanie a zavádzanie Roberta Fica,“ vysvetľuje predseda KDH Milan MAJERSKÝ.

KDH už od začiatku a na domácej pôde jasne komunikuje vážne výhrady k spôsobu, akým chce súčasná vládna moc na čele s Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim účelovo meniť vnútorné usporiadanie prokuratúry a zrušiť ÚŠP. Odmieta účelové zmeny prijímané neštandardnou a pokútnou cestou v skrátenom legislatívnom konaní bez akejkoľvek odbornej diskusie. Preto sa tiež hnutie rozhodlo spoluorganizovať verejné protesty v slovenských mestách a popri nich zároveň využíva všetky možnosti na domácej pôde Národnej rady SR a navrhuje vhodné riešenia.

Na margo ohrozovania čerpania eurofondov pre Slovensko europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann hovorí: ,,Dlhodobo presadzujem tézu, že eurofondy nesmú byť nástrojom trestania členských štátov. Ja osobne, ako aj KDH robíme všetko pre to, aby boli eurofondy efektívne čerpané a rozvíjali naše regióny, mestá a obce. Akékoľvek ohrozenie čerpania európskych zdrojov by v súčasnej situácii viedlo k vážnym sociálno-ekonomickým problémom, ktoré by si odniesli občania, čo je pre nás neprijateľné.“

Už v minulom volebnom období sa kresťanskí demokrati ohradili voči tomu, keď sa Robert Fico chodil sťažovať do Bruselu na domáce trestné konania. Rovnako aj v teraz to bol on sám, ktorý so svojimi ministrami preniesol túto tému na pôdu Európskej komisie.
,,Nič z tohto by dnes nemuselo byť dnes na stole, keby vládna moc postupovala štandardne a nepresadzovala svoje videnie sveta hrubou silou. Preto vyzývame Roberta Fica a Petra Pellegriniho, aby zišli z kratšej cesty a umožnili k téme zmien na prokuratúre štandardnú odbornú diskusiu a riadny legislatívny proces,“ uzatvára líder kresťanských demokratov.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*