Odmietame účelovú zmenu kultúrnych zákonov. Ide o presadenie politiky ,,našich ľudí“

KDH odmieta účelovú zmenu kultúrnych zákonov, ktorú majú aktuálne na stole poslanci NR SR. Podľa kresťanských demokratov sú len presadzovaním politiky ,,našich ľudí“ podľa ľubovôle a príkazu politikov tak, ako si to v priamom prenose nárokuje predseda SNS.

Ministerstvo kultúry chce cez vládnych poslancov v parlamente zmeniť zákony, ktorými by získalo vplyv nad verejnoprávnymi fondmi umenia, audiovizuálnym a fondom národnostných menšín. ,,Predseda SNS hovorí o zoštátnení verejnoprávnej televízie a rozhlasu a na plné ústa sa vyhlasuje, ako si tam chcú dosadiť „svojho“ človeka, na ktorého by mal vplyv. Je to politika „našich ľudí“, ktorá už desaťročia bráni efektívnemu fungovaniu verejnej a štátnej správy na Slovensku a s politikou „našich ľudí“ toho najhrubšieho zrna máme, žiaľ, dočinenia aj dnes,“ vysvetľuje poslanec KDH a člen kultúrneho výboru Jozef HAJKO.

Hajko ďalej upozorňuje na fakt, že rezort kultúry plánuje zmenou zákona vymeniť aj doterajších štatutárov múzeí a galérií a nahradiť ich svojimi ľuďmi.  ,,Je potrebné vytvoriť spravodlivý mechanizmus prerozdeľovania verejných zdrojov cez verejnoprávne fondy a som pripravený diskutovať o postavení a zmysle médií verejnej služby v 21. storočí. No nerobí sa to takým spôsobom, ako to predvádza ministerstvo kultúry a jeho komplici v parlamente, ktorým nejde o nič iné, len o plošnú výmenu manažérov a štatutárov kultúrnych inštitúcií.“ Od ministerstva kultúry by očakával vytvorenie spravodlivého mechanizmu prerozdeľovania verejných zdrojov cez verejnoprávne fondy, aby nedochádzalo k ideologizácii umenia a protežovaniu istých tvorcov a aktivít v zmysle klanového myslenia.

,,Chceme preto najprv vidieť a vyjadrovať sa k návrhom štrukturálnych a systémových zmien fungovania kultúrnych inštitúcií a poznať spôsoby, akými hodlá rezort kultúry spravovať verejné zdroje a spravodlivo ich prerozdeľovať,“ uzatvára Hajko.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*