Odmietnutie zákona o pomoci tehotným ženám je výsledkom neprimeranej a spolitizovanej debaty

Materstvo treba oceniť, chrániť a podporovať. Je poľutovaniahodné, že v NR SR sa nenašiel dostatok poslancov na to, aby Slovensko mohlo viac pomôcť tehotným ženám. Naopak, umiernenejší návrh poslaneckého zákona sprevádzala namiesto vecnej neprimeraná diskusia v réžii liberálov a progresívcov, ktorí si z nej urobili politickú zbraň. Uviedlo to Kresťanskodemokratické hnutie v reakcii na odmietnutie zákona o pomoci tehotným ženám. 

Liberálni a progresívni politici uprednostnili spolitizované kroky pred reálnou pomocou cez legislatívnu dohodu. Diskusii chýbala úprimná snaha viesť dialóg a venovať sa navrhnutým riešeniam namiesto propagandy. Presne to by sa nemalo stávať, ak sa v takej citlivej téme, akou je umelé ukončenie tehotenstva, chceme posunúť k odbornej diskusii v prospech pomoci deťom, ženám a rodinám na Slovensku,“ povedal podpredseda KDH Marián Čaučík


Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že ochrana života si zaslúži nielen poslanecký, ale vládny návrh zákona. KDH sa bude naďalej venovať ochrane materstva, rodiny a ľudského života v každej jeho fáze ako jednej zo svojich dlhodobých programových priorít.    Návrh zákona, ktorý čelil ostrej a neprimeranej kritike progresívcov a liberálov, ponúkol viacero opatrení na pomoc tehotným ženám. Sú nimi napríklad núdzové bývanie pre tehotné ženy v kríze, príspevok pri narodení dieťaťa v plnej výške aj pre štvrté narodené dieťaťa, lepšia informovanosť pri závažnom rozhodovaní o umelom potrate napríklad predĺžením lehoty na rozmyslenie na 72 hodín či kvalitnejšie informácie, ktoré tehotná žena dostane pri žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva.  

Uvedený zákon je cesta dobrým smerom. Viaceré opatrenia kopírujú aj návrhy KDH, ktoré je vždy na strane materstva a za zlepšenie ochrany pred umelým potratom, ktorý znamená ukončenie ľudského života dieťaťa”, uzavrela členka predsedníctva KDH Martina Holečková s tým, že neschválenie zákona možno považovať za príležitosť ešte lepšie pripraviť pôdu pre jeho schválenie v budúcnosti.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.