Odmietnutie zákona o pomoci tehotným ženám je výsledkom neprimeranej a spolitizovanej debaty

Materstvo treba oceniť, chrániť a podporovať. Je poľutovaniahodné, že v NR SR sa nenašiel dostatok poslancov na to, aby Slovensko mohlo viac pomôcť tehotným ženám. Naopak, umiernenejší návrh poslaneckého zákona sprevádzala namiesto vecnej neprimeraná diskusia v réžii liberálov a progresívcov, ktorí si z nej urobili politickú zbraň. Uviedlo to Kresťanskodemokratické hnutie v reakcii na odmietnutie zákona o pomoci tehotným ženám. 

Liberálni a progresívni politici uprednostnili spolitizované kroky pred reálnou pomocou cez legislatívnu dohodu. Diskusii chýbala úprimná snaha viesť dialóg a venovať sa navrhnutým riešeniam namiesto propagandy. Presne to by sa nemalo stávať, ak sa v takej citlivej téme, akou je umelé ukončenie tehotenstva, chceme posunúť k odbornej diskusii v prospech pomoci deťom, ženám a rodinám na Slovensku,“ povedal podpredseda KDH Marián Čaučík


Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že ochrana života si zaslúži nielen poslanecký, ale vládny návrh zákona. KDH sa bude naďalej venovať ochrane materstva, rodiny a ľudského života v každej jeho fáze ako jednej zo svojich dlhodobých programových priorít.    Návrh zákona, ktorý čelil ostrej a neprimeranej kritike progresívcov a liberálov, ponúkol viacero opatrení na pomoc tehotným ženám. Sú nimi napríklad núdzové bývanie pre tehotné ženy v kríze, príspevok pri narodení dieťaťa v plnej výške aj pre štvrté narodené dieťaťa, lepšia informovanosť pri závažnom rozhodovaní o umelom potrate napríklad predĺžením lehoty na rozmyslenie na 72 hodín či kvalitnejšie informácie, ktoré tehotná žena dostane pri žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva.  

Uvedený zákon je cesta dobrým smerom. Viaceré opatrenia kopírujú aj návrhy KDH, ktoré je vždy na strane materstva a za zlepšenie ochrany pred umelým potratom, ktorý znamená ukončenie ľudského života dieťaťa”, uzavrela členka predsedníctva KDH Martina Holečková s tým, že neschválenie zákona možno považovať za príležitosť ešte lepšie pripraviť pôdu pre jeho schválenie v budúcnosti.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*