Odvolanie šéfky ÚDZS len ukazuje, že vládny valec sa nezastaví pred ničím

Vládny valec premiéra Roberta Fica nemá žiadne prekážky a schválením kompetenčného zákona si mohla ministerka zdravotníctva do vedenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nominovať Michala Palkoviča. KDH považuje zmenu a načasovanie výmeny vo vedení ÚDZS nanajvýš za podozrivé a upozorňujú na stratu nezávislosti inštitúcie a ďalšie nezrovnalosti pri výmene.

,,Je prekvapujúce, že si za predsedu ÚDZS ministerka Dolinková vybrala blízkeho spolupracovníka práve odvolanej pani Bláhovej. Predsa pán Palkovič musel vedieť o dôvodoch, ktoré teraz pani ministerka uvádza ako dôvody odvolania doterajšej predsedníčky,“ reaguje poslanec KDH Peter Stachura a pýta sa, či pán Palkovič ako bývalý minister zdravotníctva a akcionár Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) neriešil problémy v štátnej poisťovni, na ktoré sa vláda pri výmene vo vedení odvoláva.

Paradoxom je aj načasovanie odvolania pani Bláhovej. ,,Práve dnes zvolala tlačovú konferenciu ÚDZS k žalobe poisťovne Dôvera v spore o vyplatenie dividend vo výške 176 miliónov eur akcionárom poisťovne. Preto vzniká otázka, či je skutočným dôvodom odvolania pani Bláhovej to, že sa snažila bojovať proti neprimeranému vplyvu finančných skupín, alebo že spoluvytvárala obmedzenie vyplácania zisku z povinného zdravotného poistenia na 1 percento,“ pýta sa poslanec KDH František Majerský.

Dnešné odvolanie predsedníčky ÚDZS Renáty Bláhovej a predsedu Štatistického úradu (ŠÚ) Petra Peťka je dôsledok schváleného kompetenčného zákona, ktorý bol podľa KDH účelový, o čom svedčia práve tieto zmeny. ÚDZS a ŠÚ podľa hnutia stratia týmto svoju nezávislosť. ,,Navyše vláda stratila akékoľvek zábrany a nepočkala ani na rozhodnutie Ústavného súdu, na ktorý sa obrátila pani prezidentka v súvislosti s kompetenčným zákonom a aj menovaním týchto predsedov,“ uzatvára František Majerský.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*