OECD vyzýva SR skrátiť rodičovskú dovolenku, KDH to kritizuje a žiada slobodu pre rodičov

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) navrhla Slovensku znížiť maximálne trvanie rodičovskej dovolenky, aby tým boli ženy motivované vrátiť sa do práce. „Ženy – matky nie sú stroje na peniaze a majú plné právo slobodne sa rozhodnúť, či chcú zostať s dieťaťom alebo skôr nastúpiť do práce. Rovnako otcovia. Nútiť ich k tomu tzv. dobre mienenými radami je nevhodné. Slováci sa v oblasti sociálnej a rodinnej politiky vedia rozhodnúť aj sami,“ reaguje Kresťanskodemokratické hnutie.

Merať hodnotu štátu iba cez HDP je neprijateľné. Spoločným cieľom v civilizovanej spoločnosti je lepšie napĺňať potreby všetkých, teda aj detí. A rovnako ponechať slobodu rodičom môcť ostať s dieťaťom, ak sa tak rozhodnú, alebo ísť do práce. Možnosť voľby sa musí zachovať,“ zdôrazňuje členka odbornej skupiny KDH pre sociálne veci Gabriela Viazanková.

Ako ďalej pripomína, slovenské zákony umožňujú výchovu a zárobkovú činnosť aj kombinovať. „Ženy alebo aj muži navyše nemusia čerpať rodičovskú dovolenku počas celých troch rokov, ale táto možnosť je našou kultúrnou výhodou, rešpektuje dôstojnosť matiek či otcov a je lepšia aj pre deti. Prečo by sme sa mali vzdávať niečoho, čo je nastavené dobre?“ reaguje Viazanková s tým, že túto radu od OECD je treba odmietnuť.

Kresťanskí demokrati tiež upozornili na potrebu podporovať flexibilné zamestnanie zamestnávateľmi, čo môže uľahčiť návrat do práce, ako aj dlhodobú starostlivosť o rastúce deti. Príkladom by podľa nich mohli ísť zamestnávatelia vo verejnom sektore, ako sú napríklad centrálne úrady, ministerstvá, štátne firmy, školstvo, polícia či armáda. Ako dôležité KDH hodnotí využitie skúseností rodiča, ktorý sa vráti do práce.

Skúsenosti rodiča treba následne v zamestnaní oceniť a nie trestať. Matky či otcovia sa počas rodičovskej dovolenky zvyčajne zlepšia v rozvrhnutí pracovných úloh, riadení rozpočtu, logistike, v aktívnom počúvaní, trpezlivosti, tímovej práci či schopnosti prekonávať prekážky a pozerať sa na veci aj z iného uhľa pohľadu,“ vysvetľuje Viazanková. Ak má podľa nej Slovensko dobiehať vyspelé krajiny, tak práve v schopnosti využiť to a priblížiť sa im vo flexibilite pracovného pomeru. Dobiehanie cez nútené skracovanie rodičovskej dovolenky by podľa nej bolo naopak krokom späť.

Nariaďovať rodičom, ako presne majú vychovávať svoje dieťa, nie je úloha štátu. Štát má vytvoriť čo najlepšie podmienky pre dôstojný život rodín, aby sa rodičia mohli sami rozhodnúť, čo bude pre nich najlepšie. Ak si začneme tieto úlohy zamieňať, do bežného života to prinesie zbytočné napätie a nepochopenie,“ doplnil predseda KDH Milan Majerský.  

OECD navrhlo Slovensku zníženie maximálneho trvania rodičovskej dovolenky s cieľom motivovať rodičov k návratu do práce. Rodičovská dovolenka je u nás podľa organizácie príliš dlhá, čo znižuje podnety pre návrat do práce. Dlhá pracovná absencia zároveň podľa OECD negatívne vplýva na kariérny rast či výšku mzdy, čo zase vedie k vysokým platovým nerovnostiam medzi jednotlivými pohlaviami.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*