Opatrenia vlády pre rodiny sú nekoncepčné, zriaďme Radu vlády pre rodinu a demografiu

Rýchlokvasné a nekoncepčné riešenia na podporu prorodinnej politiky, ktoré chce prijímať vláda, absolútne neriešia dlhodobý pokles demografickej krivky. Preto urýchlene žiadame zriadiť Radu vlády pre rodinnú politiku a demografický rast, ktorá by systémovo riešila podporu rodín. KDH tým reaguje na programové vyhlásenie vlády (PVV), ktoré o vytvorení takéhoto inštitútu iba nezáväzne uvažuje.

,,Nestačí len uvažovať, treba konať a zriadiť aktívny orgán, ktorý do rodinnej politiky prinesie koncepciu. V období, keď nám výrazne rastie demografický problém, nemôžeme byť svedkami útržkovitých nápadov z dielne jednotlivých ministerstiev, Slovensko potrebuje jednotný odborný plán vlády. Tak, aby sa ľudia nebáli mať deti,“ upozorňuje predseda KDH Milan Majerský.Obavy prijímať a vychovávať deti najmä zo socioekonomických dôvodov sú podľa neho zlou vizitkou štátu. 

Krátkozraké opatrenia možno zaujmú a naoko zaplátajú diery, ale rezignujú na potenciál krajiny v budúcnosti. Ten je bez rodín s viacerými deťmi veľmi malý, lebo bez nich štát vlastne nebude mať kto tvoriť a zveľaďovať,“ uviedol líder kresťanských demokratov s tým, že štát stojí práve na zdravých a prosperujúcich rodinách. Najnovšie demografické štatistiky označil za alarmujúce. 

Milan Majerský – Predseda KDH


Podľa Inštitútu finančnej politiky bude Slovensko do roku 2070 druhou najrýchlejšie starnúcou ekonomikou Európskej únie. S takýmto vekovým vývojom populácie nám vzrastú verejné výdavky na dôchodky, zdravotníctvo, na dlhodobú starostlivosť o ľudí odkázaných na pomoc iných a školstvo z 18,3 percenta HDP v roku 2019 na 29, 1 percenta HDP v roku 2070. ,,Takéto predikcie hovoria o naozaj veľkom probléme a ak včas nezachytíme vlak systémových opatrení, problém bude iba narastať,“ uzatvára Majerský.   

Pomôcť v tom podľa neho môže práve zriadenie Rady vlády a tvorba národnej stratégie v oblasti rodinnej politiky a demografie. Tie síce koalícia zaradila do PVV, ale iba s tým, že ich realizáciu „zváži“.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.