Opozícia zvoláva mimoriadny zdravotnícky výbor – chce zaviazať ministerku Dolinkovú zmeniť rozhodnutie o predpisoch WHO

Opozícia rázne odmieta izolovanie Slovenska ako jedinej krajiny, ktorá sa dištancovala od aktualizovaných dodatkov zdravotníckych predpisov (IHR) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Splnomocnenec pre prešetrovanie manažovania pandémie covidu Peter Kotlár nemal mandát na to, aby Slovensko izoloval od viac ako 190 štátov sveta, ktoré sa na nových predpisoch dohodli. Preto opozičné strany KDH, Progresívne Slovensko, hnutie Slovensko a SAS zvolávajú mimoriadny zdravotnícky výbor, na ktorom chcú zaviazať ministerku Dolinkovú, aby zmenila rozhodnutie a Slovensko prijalo zdravotnícke predpisy WHO.

,,Slovenská vláda a jej splnomocnenec Kotlár sa zahrávajú s ohňom a so zdravím slovenských občanov. Cieľom aktualizovaných zdravotníckych predpisov, ktoré Slovensko odmietlo je najmä v prípade ďalšej pandémie predísť problému s výmenou dát, mať k dispozícii lieky a vakcíny pre pacientov a tiež prešetrovať zdroje šírenia vírusu. Nevidíme dôvod na dištancovanie sa od zvyšku sveta a v prvom rade ohrozovať zdravie slovenských pacientov, preto zvolávame mimoriadny zdravotnícky výbor a budeme žiadať vysvetlenia od Petra Kotlára a nápravu od ministerky Zuzany Dolinkovej,“ upozorňuje poslanec KDH Peter STACHURA.

Poslanec KDH František MAJERSKÝ zdôrazňuje, že ministerka Dolinková deklarovala pred rokovaniami v Ženeve, že Peter Kotlár nebude mať mandát na to, aby za Slovensko rozhodoval. ,,No opak je pravdou a Slovensko sa ako jediné spomedzi 190 krajín nepridalo k celosvetovému konsenzu na zdravotníckych predpisoch. Nerozumieme tomuto rozhodnutiu, ktoré ohrozuje zdravie pacientov a na mimoriadnom výbore budeme žiadať vysvetlenie. Zároveň chceme zaviazať ministerku zdravotníctva, aby zmenila rozhodnutie a aby sa Slovensko pridalo k zvyšku sveta,“ uzatvára František Majerský.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*