Paušalizovať živnostníkov je pomýlené, nižšiu sadzbu pre gastro treba bez folklóru okolo

Jedna sadzba pre živnostníkov a zníženie dane pre gastro je dobrá cesta, ale zaťažovať ju zbytočnými nápadmi navyše a predstaviť skôr médiám ako partnerom je nevhodné. Živnostníci sú jeden z kľúčových prvkov národného hospodárstva a vedia navyše rýchlo reagovať na krízy. Paušalizovať ich či porovnávať so zamestnancami je pomýlené. V reakcii na návrh zdaňovania živnostníkov z dielne ministra financií Igora Matoviča to uviedlo Kresťanskodemokratické hnutie. 

KDH vždy stálo na strane živnostníkov, lebo sú jedným z pilierov hospodárstva štátu. Živnostníci pokrývajú veľkú časť malej výroby, obchodu a služieb. Sú skupinou podnikateľov, ktorá dokáže veľmi rýchlo reagovať na zmeny na trhu, teda aj na akúkoľvek krízu, vrátane súčasnej. Paušalizovať všetkých živnostníkov s tými, ktorí svojou činnosťou nahrádzajú klasických zamestnancov, alebo porovnávať klasického živnostníka so zamestnancom je nekorektné,“ zdôrazňuje predseda Konzília KDH Peter Belinský.   

Ako vysvetľuje, živnostník sa musí o celý svoj „biznis“ starať prakticky od rána do večera aj s finančným zabezpečovaním. Nemá nárok na dovolenku, svojím podnikaním je v neustálom riziku a nemá žiadne vymoženosti zamestnanca chráneného zákonníkom práce. Navyše mnohí živnostníci zamestnávajú ďalších ľudí, čo generuje ďalšie príjmy štátu. „Preto by malo byť v záujme štátu vytvárať pre živnostníkov vhodné podmienky, nie nariadiť im platiť viac a ešte to zastrešiť chybnou rétorikou o akejsi spravodlivosti voči zamestnancom,“ hodnotí Belinský.   

KDH považuje jednotnú sadzbu za dobrú myšlienku. Mala by však pokryť všetky platby živnostníka za predpokladu, že to nebude mať dopad na financovanie potrieb v rámci sociálneho a zdravotného systému. „Je však otázne, ako to chce minister konkrétne zrealizovať a presadiť medzi koaličnými partnermi a samotnými živnostníkmi po tom, ako sa o tom dozvedeli z tlačovky bez predošlej adekvátnej diskusie a ešte aj bez chýbajúcich detailov návrhu,“ reaguje predseda KDH Milan Majerský. Kresťanskí demokrati podporujú zjednodušenie výpočtu alebo určenia odvodov u živnostníkov, pričom z pohľadu ich zaťaženia by to malo byť v režime „win-win“.

KDH opakovane navrhovalo znížiť sadzbu DPH pre gastropriemysel, preto tento návrh víta. „Ale tringelt započítaný cez daňový doklad nepovažujeme za tringelt. Rovnako ostatné návrhy v gastropriemysle predstavené ministrom považujeme skôr za nápady Igora Matoviča ako súkromnej osoby a nie ministra financií. Možno povedať, že sa dajú považovať skôr za slovenský folklór než za ekonomické opatrenia,“ uzatvára Peter Belinský

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.