Paušalizovať živnostníkov je pomýlené, nižšiu sadzbu pre gastro treba bez folklóru okolo

Jedna sadzba pre živnostníkov a zníženie dane pre gastro je dobrá cesta, ale zaťažovať ju zbytočnými nápadmi navyše a predstaviť skôr médiám ako partnerom je nevhodné. Živnostníci sú jeden z kľúčových prvkov národného hospodárstva a vedia navyše rýchlo reagovať na krízy. Paušalizovať ich či porovnávať so zamestnancami je pomýlené. V reakcii na návrh zdaňovania živnostníkov z dielne ministra financií Igora Matoviča to uviedlo Kresťanskodemokratické hnutie. 

KDH vždy stálo na strane živnostníkov, lebo sú jedným z pilierov hospodárstva štátu. Živnostníci pokrývajú veľkú časť malej výroby, obchodu a služieb. Sú skupinou podnikateľov, ktorá dokáže veľmi rýchlo reagovať na zmeny na trhu, teda aj na akúkoľvek krízu, vrátane súčasnej. Paušalizovať všetkých živnostníkov s tými, ktorí svojou činnosťou nahrádzajú klasických zamestnancov, alebo porovnávať klasického živnostníka so zamestnancom je nekorektné,“ zdôrazňuje predseda Konzília KDH Peter Belinský.   

Ako vysvetľuje, živnostník sa musí o celý svoj „biznis“ starať prakticky od rána do večera aj s finančným zabezpečovaním. Nemá nárok na dovolenku, svojím podnikaním je v neustálom riziku a nemá žiadne vymoženosti zamestnanca chráneného zákonníkom práce. Navyše mnohí živnostníci zamestnávajú ďalších ľudí, čo generuje ďalšie príjmy štátu. „Preto by malo byť v záujme štátu vytvárať pre živnostníkov vhodné podmienky, nie nariadiť im platiť viac a ešte to zastrešiť chybnou rétorikou o akejsi spravodlivosti voči zamestnancom,“ hodnotí Belinský.   

KDH považuje jednotnú sadzbu za dobrú myšlienku. Mala by však pokryť všetky platby živnostníka za predpokladu, že to nebude mať dopad na financovanie potrieb v rámci sociálneho a zdravotného systému. „Je však otázne, ako to chce minister konkrétne zrealizovať a presadiť medzi koaličnými partnermi a samotnými živnostníkmi po tom, ako sa o tom dozvedeli z tlačovky bez predošlej adekvátnej diskusie a ešte aj bez chýbajúcich detailov návrhu,“ reaguje predseda KDH Milan Majerský. Kresťanskí demokrati podporujú zjednodušenie výpočtu alebo určenia odvodov u živnostníkov, pričom z pohľadu ich zaťaženia by to malo byť v režime „win-win“.

KDH opakovane navrhovalo znížiť sadzbu DPH pre gastropriemysel, preto tento návrh víta. „Ale tringelt započítaný cez daňový doklad nepovažujeme za tringelt. Rovnako ostatné návrhy v gastropriemysle predstavené ministrom považujeme skôr za nápady Igora Matoviča ako súkromnej osoby a nie ministra financií. Možno povedať, že sa dajú považovať skôr za slovenský folklór než za ekonomické opatrenia,“ uzatvára Peter Belinský

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*