Plán obnovy zabudol na zdravotníkov

Plán obnovy podľa KDH zabudol na zdravotníkov, keď peniaze pre zdravotníctvo putujú najmä do budov, IT a nie do ľudí. „Dokazuje to fakt, že iba jedno percento financií investujeme do ľudí a až 99 percent do materiálneho vybavenia, IT technológii a betónu. Kvalitné zdravotníctvo stojí a padá na zdravotníkoch,“ upozornila tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková. 

Slovensko má v rámci Plánu obnovy k dispozícii pre oblasť zdravotníctva 1,1 miliardy eur, z ktorých len 10,3 milióna eur plánuje využiť pre primárnu sieť všeobecných lekárov a ďalších 100 miliónov na podporu duševného zdravia ľudí.

,,Považujem za nerozvážne z takého obnosu peňazí investovať do ľudského potenciálu len zlomok, keď sa nám pomaly rozpadá primárna sieť lekárov. Tým sa dostávame aj k potrebe výchovy novej generácie zdravotníkov,“ hovorí Kolejáková. Investície do budov a infraštruktúry sú podľa nej potrebné, ale neriešia akútny nedostatok zdravotníkov, spôsobený starnutím a odchodmi do zahraničia. Pomoc veľkým krajským nemocniciam hodnotí ako čiastkové riešenie a neprináša zásadnú systémovú zmenu, ktorá pacientom zaručí dostupnú zdravotnú starostlivosť adekvátnu 21. storočiu.

Slovensku hrozí, že v nových nemocniciach a poliklinikách nebude mať kto pracovať. Je preto dôležité investovať do ľudí, zlepšiť situáciu vo výchove a vzdelávaní nastupujúcej generácie zdravotníkov, a to podporou konkrétnych projektov na rozvoj ľudských zdrojov a nie budov,“ uzatvára Monika Kolejáková.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*