Plán obnovy zabudol na zdravotníkov

Plán obnovy podľa KDH zabudol na zdravotníkov, keď peniaze pre zdravotníctvo putujú najmä do budov, IT a nie do ľudí. „Dokazuje to fakt, že iba jedno percento financií investujeme do ľudí a až 99 percent do materiálneho vybavenia, IT technológii a betónu. Kvalitné zdravotníctvo stojí a padá na zdravotníkoch,“ upozornila tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková. 

Slovensko má v rámci Plánu obnovy k dispozícii pre oblasť zdravotníctva 1,1 miliardy eur, z ktorých len 10,3 milióna eur plánuje využiť pre primárnu sieť všeobecných lekárov a ďalších 100 miliónov na podporu duševného zdravia ľudí.

,,Považujem za nerozvážne z takého obnosu peňazí investovať do ľudského potenciálu len zlomok, keď sa nám pomaly rozpadá primárna sieť lekárov. Tým sa dostávame aj k potrebe výchovy novej generácie zdravotníkov,“ hovorí Kolejáková. Investície do budov a infraštruktúry sú podľa nej potrebné, ale neriešia akútny nedostatok zdravotníkov, spôsobený starnutím a odchodmi do zahraničia. Pomoc veľkým krajským nemocniciam hodnotí ako čiastkové riešenie a neprináša zásadnú systémovú zmenu, ktorá pacientom zaručí dostupnú zdravotnú starostlivosť adekvátnu 21. storočiu.

Slovensku hrozí, že v nových nemocniciach a poliklinikách nebude mať kto pracovať. Je preto dôležité investovať do ľudí, zlepšiť situáciu vo výchove a vzdelávaní nastupujúcej generácie zdravotníkov, a to podporou konkrétnych projektov na rozvoj ľudských zdrojov a nie budov,“ uzatvára Monika Kolejáková.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.