Pochybné aktivity bieloruskej vlády voči opozícii sú neprípustné

Hromadné zatýkanie a domové prehliadky sú ďalšou sériou odsúdeniahodných úkonov bieloruskej vlády. KDH reaguje na pochybné aktivity vlády v Bielorusku najmä proti predstaviteľom opozície, ktoré zarezonovali v médiách v týchto dňoch. Podľa dostupných informácií bol medzi zatknutými generálny tajomník Bieloruských kresťanských demokratov (BXD) Dzyanis Sadouski, ktorého prepustili po domovej prehliadke so zákazom opustiť krajinu.

,,Situácia v Bielorusku nám za rok ukázala obrovský príklad túžby a odhodlania veľkej časti občianskej spoločnosti po slobode, dôstojnom živote, dodržiavaní ľudských práv a demokracii. Je to neuveriteľný zápas občanov štátu s neľútostným režimom Alexandra Lukašenka a jeho prisluhovačov, ktorí sa chcú za každú cenu udržať pri moci,“ reaguje europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) na sériu protestov a prejavov občianskej nespokojnosti. Tú odštartovali pred rokom zmarené prezidentské voľby, v ktorých sa Lukašenko už šiestykrát ujal prezidentskej funkcie.

,,Žiaľ, ich cesta, ktorú sme si my prešli na konci 80. rokov a vyvrcholila v novembri 1989, je omnoho krutejšia a násilnejšia. Preto potrebujú pomoc medzinárodného spoločenstva, a teda aj nás,“ dodáva Lexmann. Podľa nej je potrebné, aby sa ešte viac zefektívnila spolupráca v rámci EÚ a transatlantických spojencov. Tým budú mať predstavitelia bieloruského režimu menšie príležitosti na únik z medzinárodného tlaku. ,,Považujem za  našu morálnu povinnosť pomáhať tým, ktorí túžia po slobode a je im upieraná,“ dodáva predseda KDH Milan Majerský.

Bieloruská vláda prostredníctvom svojich tajných služieb KGB už prinútila pristáť civilné lietadlo za účelom zatknutia cestujúceho predstaviteľa opozície a figuruje ako podozrivá v prípadoch smrti niekoľkých ľudí. Predseda kresťanských demokratov v Bielorusku  Pavel Seviarynec bol režimom nespravodlivo väznený už niekoľko rokov. Naposledy bol vzatý do väzby ešte pred poslednými voľbami a neskôr odsúdený vo vykonštruovanom procese. Ďalšej predstaviteľke BXD Oľge Kovaľkovej Európsky parlament spolu s ďalšími predstaviteľmi demokratickej opozície udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia za rok 2020 pre jej významnú úlohu v boji za slobodu.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*