Pochybné aktivity bieloruskej vlády voči opozícii sú neprípustné

Hromadné zatýkanie a domové prehliadky sú ďalšou sériou odsúdeniahodných úkonov bieloruskej vlády. KDH reaguje na pochybné aktivity vlády v Bielorusku najmä proti predstaviteľom opozície, ktoré zarezonovali v médiách v týchto dňoch. Podľa dostupných informácií bol medzi zatknutými generálny tajomník Bieloruských kresťanských demokratov (BXD) Dzyanis Sadouski, ktorého prepustili po domovej prehliadke so zákazom opustiť krajinu.

,,Situácia v Bielorusku nám za rok ukázala obrovský príklad túžby a odhodlania veľkej časti občianskej spoločnosti po slobode, dôstojnom živote, dodržiavaní ľudských práv a demokracii. Je to neuveriteľný zápas občanov štátu s neľútostným režimom Alexandra Lukašenka a jeho prisluhovačov, ktorí sa chcú za každú cenu udržať pri moci,“ reaguje europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) na sériu protestov a prejavov občianskej nespokojnosti. Tú odštartovali pred rokom zmarené prezidentské voľby, v ktorých sa Lukašenko už šiestykrát ujal prezidentskej funkcie.

,,Žiaľ, ich cesta, ktorú sme si my prešli na konci 80. rokov a vyvrcholila v novembri 1989, je omnoho krutejšia a násilnejšia. Preto potrebujú pomoc medzinárodného spoločenstva, a teda aj nás,“ dodáva Lexmann. Podľa nej je potrebné, aby sa ešte viac zefektívnila spolupráca v rámci EÚ a transatlantických spojencov. Tým budú mať predstavitelia bieloruského režimu menšie príležitosti na únik z medzinárodného tlaku. ,,Považujem za  našu morálnu povinnosť pomáhať tým, ktorí túžia po slobode a je im upieraná,“ dodáva predseda KDH Milan Majerský.

Bieloruská vláda prostredníctvom svojich tajných služieb KGB už prinútila pristáť civilné lietadlo za účelom zatknutia cestujúceho predstaviteľa opozície a figuruje ako podozrivá v prípadoch smrti niekoľkých ľudí. Predseda kresťanských demokratov v Bielorusku  Pavel Seviarynec bol režimom nespravodlivo väznený už niekoľko rokov. Naposledy bol vzatý do väzby ešte pred poslednými voľbami a neskôr odsúdený vo vykonštruovanom procese. Ďalšej predstaviteľke BXD Oľge Kovaľkovej Európsky parlament spolu s ďalšími predstaviteľmi demokratickej opozície udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia za rok 2020 pre jej významnú úlohu v boji za slobodu.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.