Podniky a samosprávy nedostávajú sľúbené peniaze, chýbajú aj základné informácie k dotáciám

KDH vyzýva ministra hospodárstva Hirmana, aby predložil zrozumiteľný a záväzný koncept pomoci s vysokými cenami energií pre podniky a samosprávy minimálne v druhom štvrťroku 2023. Uplynula už takmer polovica apríla, no podľa hnutia stále nie je jasné, s čím majú podporované inštitúcie počítať.

Štát by mal podľa vyhlášky za prvý kvartál dotovať 80 percent nákladov podnikom a samosprávam, ktoré majú pri elektrine megawatthodinu nad 199 eur a pri plyne 99 eur.

,,Podniky a samosprávy potrebujú jasnú reč, ako to bude vyzerať s pomocou pri dodávke energií v nasledujúcich mesiacoch. Ministerská dotačná výzva pokryla v tomto roku len mesiace január až marec. Minister Hirman ešte vo februári vyhlásil, že o predĺžení pomoci sa vyjadrí na základe vývoja cien na trhu s energiami, a nevylúčil, že cenové stropy sa znížia,“ vysvetľuje ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

KDH upozorňuje, že vláda ešte v októbri 2022 oznamovala pomoc pre malé a stredné podniky s tým, že drvivá väčšina splní kritériá schém pomoci s vysokými cenami energií a bude im vyplatená dotácia za posledný kvartál v roku 2022. ,,Sľúbené dotácie za mesiace október, november a december pre podporované inštitúcie však ministerstvo hospodárstva už neplánuje vyplatiť,“ spresňuje expert KDH na energetiku a bezpečnosť Andrej Žiarovský.

Kresťanskí demokrati podporujú zníženie stropov a pokračovanie v poskytovaní pomoci pre podniky a samosprávy. ,,Toto všetko by sa malo diať s cieľom udržať konkurencieschopnosť slovenských firiem na medzinárodnom trhu a zohľadňujúc vývoj cien elektriny a zemného plynu na burzách,“ dodáva Jozef Hajko.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*