Pomoc pre cestovný ruch je nedostatočná, kým sa koalícia dohodne, prevádzky skrachujú

Ohlásiť gastru a cestovnému ruchu jesennú pomoc v decembri a zdôvodniť to lockdownom a epidemickým stavom je hlboké nepochopenie situácie. Takéto meškanie pomoci prevádzkam, ktoré boli v čiernych okresoch zavreté od septembra, je nepochopiteľné. Ale prezentovať to ako efektívnu pomoc, keď podniky krachujú, je neakceptovateľné. Člen predsedníctva KDH Milan Kabina to uviedol v reakcii na kompenzačnú schému rezortu dopravy pre gastro a cestovný ruch.   

Prevádzky v odvetví cestovného ruchu a gastra môžu podľa nej žiadať štát o podporu na zmiernenie vplyvov pandémie koronavírusu aj za mesiace september až november tohto roka. Podmienkou čerpania pomoci na kompenzáciu časti fixných nákladov podľa ministerstvo dopravy naďalej ostáva pokles tržieb o 40 percent v porovnaní s rovnakým obdobím predpandemického roku 2019.

,,Rezort hospodárstva s refundáciou nájmu vo výške 50 % ešte ani nezačal. Ďalšie ministerstvo, ktoré čaká a nereaguje na tlak celého gastro sektoru, je rezort práce, ktoré opatrenie 3B neobnovilo. Ide o pomoc pre podniky, ktoré nemusia zatvoriť svoje prevádzky počas lockdownu, ale majú v príslušnom mesiaci pokles tržieb najmenej o 20%,“ vysvetľuje Milan Kabina. Podľa neho je nutné pridať k pomoci 3B aj Prvú pomoc ++, v ktorej by mali zamestnávatelia preplatených 100% celkovej ceny práce. V oboch typoch pomoci ide o nevyhnutné opatrenia pre ekonomické prežitie podnikov.

Člen predsedníctva KDH zdôrazňuje, že pre podniky je životne nevyhnutné, aby vláda konala promptne. ,,Kým sa koalícia dohodne, podnikatelia v cestnom ruchu skrachujú. Ak to bolo v prvej a druhej vlne pandémie na Slovensku o ochrane zamestnancov, tak v tretej vlne to už dávno neplatí. Sektor cestovného ruchu prišiel kvôli pandémii už o 40-tisíc pracovníkov. Bola to teda dostatočná pomoc od vlády?“ pýta sa Kabina.   

Ako upozorňuje, podnikatelia v celom cestovnom ruchu a gastre nevidia reálnu pomoc zo strany štátu, a tak podľa odhadov až 70 % podnikateľov, ktorí prežili druhú vlnu, uvažuje o trvalom zatvorení svojich podnikov. ,,Keď zatvoria kvôli pandémii prevádzky v Rakúsku, bezodkladne oznámia dotknutým subjektom, akú pomoc dostanú od štátu. V prvej či druhej vlne sa dalo pochopiť, že vláda nebola pripravená. Ale v tretej vlne by sme mali byť naozaj schopní robiť tak aj na Slovensku. Vláda musí začať reagovať okamžite, efektívne a nie retrospektívne,“ apeluje člen vedenia kresťanských demokratov. 

Pri ohlasovaní opatrení podľa Kabinu chýba aj akákoľvek dlhodobejšia vízia. ,,Ak by sme mali aspoň krátkodobý strategický plán, mohli sme podporiť cestovný ruch a gastro tak, že ľudia by si vedeli objednať pobyt či lyžovačku vopred. Stačili by informácie o tom, aké opatrenia budú platiť o týždeň – dva. Takto smerujú skôr do zahraničia, kde sú opatrenia dopredu známe. Spôsob manažovania pandemických nariadení a snaha pochopiť zasiahnuté prevádzky a sektory sú mimoriadne dôležité. Každým dňom sa rozhoduje o tom, ktorý ďalší podnik neprežije najbližšiu zimu. Chcieť postaviť ho potom na nohy by bolo mimoriadne drahé a takmer nemožné,“ uzatvára Kabina. 

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.