Populistické riešenia vlády ceny potravín neznížia, potrebujeme reálne zakročiť

Vláda namiesto doterajších populistických riešení v boji proti vysokým cenám potravín musí konečne zakročiť a prijať skutočné opatrenia s dlhodobým účinkom. Kresťanskí demokrati upozorňujú, že podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) ceny potravín dokonca zdraželi, keďže v januári tohto roka stúpli oproti decembru o 1,3 percenta.  

KDH preto navrhuje posilniť právomoci Protimonopolného úradu SR na skúmanie porušovania hospodárskej súťaže, nastavenie energetickej politiky voči firmám či uvoľnenie predaja lokálnych potravín z dvora.

„Ak sa na Slovensku neposilní konkurencia, od pestovania plodín až po predaj potravín v maloobchode, stav sa nezlepší. Toto nenahradia žiadne cenové kontroly. Vláda tiež musí niečo robiť s cenami energií, lebo pre slovenské firmy sú vysoké. Nevidíme žiadnu vládnu energetickú politiku voči firmám, ktorých výrobky a služby dražejú rýchlejšie ako v iných štátoch. To sa prenáša aj do cien potravín, vysvetľuje ekonomický expert a poslanec KDH Jozef HAJKO.

Kresťanskí demokrati od štvormesačného predĺženia odvodových prázdnin pre poľnohospodárov a potravinárov žiadne zázraky neočakávajú, napokon vláda si nedala ani tú námahu, aby preskúmala, či ich doterajšie uplatňovanie prinieslo nejaký výsledok.,,Ide o vyhodených 30 miliónov eur v rámci predvolebného boja na podporu prezidentského kandidáta Hlasu Petra Pellegriniho zo štátnych zdrojov a nie o nejakú reálnu pomoc,“ reaguje HAJKO.

Podľa Hajkových slov sa nemôžeme utešovať ani tým, že v januári dosiahla medziročná inflácia na Slovensku 3,9 percenta a bola najnižšia od leta 2021. A ani tým, že tempo zdražovania potravín sa počas minulého roka dynamicky znížilo z úrovne takmer 29 percent zo začiatku minulého roka na aktuálnu hodnotu 4,9 percenta.

,,Slovensko na tom nie je dobre a stačí si porovnať situáciu u susedov. Česká medziročná inflácia bola v januári na úrovni 2,3 percenta a bola najnižšia od jari 2021. A ceny potravín? Tie za posledných dvanásť mesiacov klesli o takmer 4 percentá. Česi sú na tom oveľa lepšie ako Slováci, sčasti preto, že vláda začala konať,“ uzatvára HAJKO.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*