Predložili sme návrh, ktorý pomôže chrániť obete domáceho násilia

KDH na navrhuje uzákoniť prečin domáceho násilia s trestnou sadzbou odňatia slobody 1 až 3 roky. Kresťanskí demokrati s týmto návrhom prichádzajú v čase, keď vládna koalícia znížila premlčacie doby za znásilnenie a upozorňujú, že v súčasnosti za domáce násilie hrozí len podmienka alebo peňažný trest a daný stav je potrebné zmeniť tak, aby bolo možné účinne potrestať páchateľov domáceho násilia. O návrhu bude parlament hlasovať v utorok 27. februára. 

,,Na Slovensku za posledných 6 rokov tvorili ženy až 86 percent obetí trestného činu týrania blízkej osoby a za toto obdobie bolo 52 žien zavraždených ich partnerom. Musíme si pred týmto problém prestať zakrývať oči a začať konečne konať. Obetiam domáceho násilia v súčasnosti štát nedokáže podať pomocnú ruku a efektívne ich chrániť. Preto navrhujeme zaviesť prečin domáceho násilia, ktorý bude prvým krokom k tomu, že štát dá jasne najavo, že im na obetiach domáceho násilia záleží. Násilie je veľký problém, ktorý trápi našu spoločnosť a musíme dať obetiam jasne najavo, že sa tieto skutky nemusia báť ohlásiť. Verím, že v tejto vážnej veci bude zhoda naprieč politickým spektrom a náš návrh podporia aj poslanci vládnej koalície,“ hovorí predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina HOLEČKOVÁ. 

Poslankyňa KDH Andrea TURČANOVÁ vysvetľuje, že návrh KDH na uzákonenie prečinu domáceho násilia vznikal po dlhej diskusii s odborníkmi a organizáciami, ktoré sa venujú týraným ženám a deťom. ,,Obete domáceho násilia musia mať istotu, že keď sa im deje niečo zlé, tak sa nemusia báť prísť na políciu. Žiaľ, momentálne to tak nie je, lebo vo väčšine prípadov páchateľ nie je účinne potrestaný a toto je prvý krok k tomu, aby sa to zmenilo“ dodáva Turčanová.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*