Prezidentka pomenovala hlavné problémy, načrtla riešenia, ale zabudla na samosprávy

Reakcia predsedu KDH Milana Majerského k správe prezidentky o stave republiky:

,,Oceňujem, že prezidentka Zuzana Čaputová v dnešnej správe o stave republiky zdôraznila množstvo kritických bodov našej spoločnosti, na ktoré dlhodobo upozorňujeme aj my. Či už to bola kríza v zdravotníctve, nízka životná úroveň, či nutnosť adresnej pomoci pre obyvateľov v energetickej kríze. Kresťanskí demokrati pred rokom odporúčali schváliť zákon o energetickej chudobe, aby mala nástroj na pomoc obyvateľom. Rovnako sme navrhovali adresnú pomoc skupinám, ktoré zasiahli inflácia a vysoké ceny energií. Vláda by mala vládnuť a zlepšovať podmienky života občanov. Ak to nedokáže a venuje sa sama sebe, poďme do predčasných volieb. 

KDH dlhodobo presadzuje slušnú, konštruktívnu a normálnu politiku. Pred novembrom 2021 sme v kampani vyzvali všetkých politikov aj občanov, aby odmietli politiku, ktorá je „za čiarou“. Žiaľ bez účinku na aktérov. Aj preto za jeden z najväčších problémov pomenovala hlava štátu klesajúcu dôveru občanov v štát, chaotický spôsob vlády, ktorý vytvára zmätok a namiesto hľadania riešení z kríz ponúka drámu a znevažovanie oponentov. Prezidentka varovala pred rastúcou nenávisťou a absenciou dialógu, ktorý nahrádza napätie, čo môže vyústiť do krízy demokracie, ak ju nebudeme chrániť. Ľudia na Slovensku masovo nie sú spokojní s vývojom spoločnosti. Politici premenili NR SR a vládu na bojisko plné populistických vyhlásení, ktoré spoločnosť polarizujú a nie spájajú. V parlamente dnes výrazne chýba pokoj, ktorý by do čias skúšok a napätia priniesol zjednotenie, ktoré tak veľmi Slovensko potrebuje. 

Zároveň však v správe prezidentka úplne odignorovala prvé spojené komunálne a regionálne voľby len mesiac po ich konaní. Chýbal mi v nej väčší dôraz na podporu a vyzdvihnutie práce samospráv, ktoré neraz suplovali štát či už počas pandémie, alebo v pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny. A práve teraz je ten čas, aby sa o samosprávach hovorilo oveľa viac. Momentálne aj ony potrebujú pomoc od štátu v boji s vysokými energiami, ale najmä, vláda by im mala delegovať nielen povinnosti, ale aj kompetencie a finančné krytie, aby tak zlepšila manažment krajiny.“

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.