Prezidentka pomenovala hlavné problémy, načrtla riešenia, ale zabudla na samosprávy

Reakcia predsedu KDH Milana Majerského k správe prezidentky o stave republiky:

,,Oceňujem, že prezidentka Zuzana Čaputová v dnešnej správe o stave republiky zdôraznila množstvo kritických bodov našej spoločnosti, na ktoré dlhodobo upozorňujeme aj my. Či už to bola kríza v zdravotníctve, nízka životná úroveň, či nutnosť adresnej pomoci pre obyvateľov v energetickej kríze. Kresťanskí demokrati pred rokom odporúčali schváliť zákon o energetickej chudobe, aby mala nástroj na pomoc obyvateľom. Rovnako sme navrhovali adresnú pomoc skupinám, ktoré zasiahli inflácia a vysoké ceny energií. Vláda by mala vládnuť a zlepšovať podmienky života občanov. Ak to nedokáže a venuje sa sama sebe, poďme do predčasných volieb. 

KDH dlhodobo presadzuje slušnú, konštruktívnu a normálnu politiku. Pred novembrom 2021 sme v kampani vyzvali všetkých politikov aj občanov, aby odmietli politiku, ktorá je „za čiarou“. Žiaľ bez účinku na aktérov. Aj preto za jeden z najväčších problémov pomenovala hlava štátu klesajúcu dôveru občanov v štát, chaotický spôsob vlády, ktorý vytvára zmätok a namiesto hľadania riešení z kríz ponúka drámu a znevažovanie oponentov. Prezidentka varovala pred rastúcou nenávisťou a absenciou dialógu, ktorý nahrádza napätie, čo môže vyústiť do krízy demokracie, ak ju nebudeme chrániť. Ľudia na Slovensku masovo nie sú spokojní s vývojom spoločnosti. Politici premenili NR SR a vládu na bojisko plné populistických vyhlásení, ktoré spoločnosť polarizujú a nie spájajú. V parlamente dnes výrazne chýba pokoj, ktorý by do čias skúšok a napätia priniesol zjednotenie, ktoré tak veľmi Slovensko potrebuje. 

Zároveň však v správe prezidentka úplne odignorovala prvé spojené komunálne a regionálne voľby len mesiac po ich konaní. Chýbal mi v nej väčší dôraz na podporu a vyzdvihnutie práce samospráv, ktoré neraz suplovali štát či už počas pandémie, alebo v pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny. A práve teraz je ten čas, aby sa o samosprávach hovorilo oveľa viac. Momentálne aj ony potrebujú pomoc od štátu v boji s vysokými energiami, ale najmä, vláda by im mala delegovať nielen povinnosti, ale aj kompetencie a finančné krytie, aby tak zlepšila manažment krajiny.“

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*